[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Uważam, że transformacja powinna przebiegać na zasadzie przyspieszonej ewolucji, a nie szybkiej rewolucji

Tak szybka transformacja energetyczna może spowodować gwałtowne wzrosty cen. Może się również okazać, że europejska gospodarka będzie niekonkurencyjna względem innych gospodarek. Transformacja energetyczna to nie jest sprawa, którą da się przeprowadzić w ciągu kilku lat. Nie jestem za rewolucją klimatyczną, ponieważ zapłacą za to obywatele i gospodarka – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w materiale dla TV Trwam.

2 lutego 2021 roku polski rząd przyjął politykę energetyczną, która zakłada transformację regionów węglowych, ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz rozwój nowych gałęzi przemysłu związanych z OZE i energetyką jądrową. Narzucony przez Unię Europejską program ma na celu zapobiec kryzysowi klimatycznemu. Jednym z filarów strategii jest zeroemisyjny system energetyczny.

– Tak zwana transformacja energetyczna w kierunku zeroemisyjności powoduje, że będą wchodzić nowe alternatywne i mniej emisyjne paliwa. Nie uciekniemy przed tymi zmianami. To są uwarunkowania, które nakłada świat, ekonomia i uwarunkowania klientów – wyjaśnił prezes PKN Orlen.

Rozmówca wskazał, że tak szybkie tempo zmian może nieść poważne konsekwencje dla Polaków, ale również dla wszystkich Europejczyków.

– Uważam, że transformacja powinna przebiegać na zasadzie przyspieszonej ewolucji, a nie szybkiej rewolucji. Kwestia transformacji energetycznej to jedno, ale warto się zastanowić, czy stać nas na nią. Tak szybka transformacja energetyczna może spowodować gwałtowne wzrosty cen. Może się również okazać, że europejska gospodarka będzie niekonkurencyjna względem innych gospodarek. Transformacja energetyczna to nie jest sprawa, którą da się przeprowadzić w ciągu kilku lat. Nie jestem za rewolucją klimatyczną, ponieważ zapłacą za to obywatele i gospodarka – ocenił Daniel Obajtek.

Rozmówca poinformował, że musimy przekształcać sektor paliwowy, ponieważ wymagają tego wprowadzane zmiany w ramach transformacji.

– Jeżeli chodzi o paliwa, to musimy przygotowywać się na zmiany. PKN Orlen powoli się przygotowuje. Budujemy już instalacje wodorowe. (…) Kiedy będą pojawiały się nowe technologie, to musimy w nie wchodzić. W tym biznesie najważniejszy jest rynek – powiedział prezes PKN Orlen.

Daniel Obajtek wskazał, że najtańsza energia elektryczna będzie pochodzić z atomu.

– Jeżeli mówimy o mikroreaktorach, to ta energia będzie o 30 proc tańsza w produkcji niż produkcja w optymalnej elektrowni gazowej. Chcemy pierwszy taki reaktor wybudować w 2029 roku. Jednak już teraz musimy podejmować decyzje. Cena energii w Polsce musi być atrakcyjna, by było na nią stać Polaków oraz żeby udział energii w produkcie był stosunkowo niewielki. Dzięki temu polski produkt nie będzie obciążony kosztami. Jest to również ważne pod względem naszego bezpieczeństwa i niezależności. (…) Musimy iść w nowe technologie, łączyć siły i budować małe reaktory SMR. Ta technologia jest bezpieczna, a reaktory są najbardziej ekonomiczne – powiedział rozmówca.

Daniel Obajtek poinformował, że jest już podpisany list intencyjny w sprawie negocjacji warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski. Wskazał również, że Polska jest pierwszym partnerem GE Hitachi w Europie w sprawie budowy małego reaktora modułowego.

– Reaktor będzie wielkości boiska. Strefa oddziaływania to 1 kilometr. GE Hitachi jest globalną, stabilną i najbardziej zaawansowaną firmą – dodał.

Rozmówca wskazał, że PKN Orlen stale się rozwija, przez co napędza polską gospodarkę.

– Wydajemy dziesiątki miliardów na nowe inwestycje i mamy zyski. Za wcześniejszego rządu w ciągu 8 lat wypracowano 2 mld 900 mln zysku, a my w ciągu 6 lat wypracowaliśmy już 30 mld zysku. Pokazujemy, że potrafimy zarządzać koncernem, który napędza polską gospodarkę – ocenił Daniel Obajtek.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl