fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] B. Chojnacka: W tym roku Marsz Świętości Życia skupił się na roli ojca w rodzinie

Podczas 14. Marszu Świętości Życia uczestnikom przyświecało hasło ,,Tato to ja!”. Co roku podejmujemy inny temat. Teraz postanowiliśmy, że będą to ojcowie – powiedziała w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Beata Chojnacka z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, organizator Marszu Świętości Życia.

W niedzielę w Warszawie odbył się 14. Marsz Świętości Życia.

– W organizację marszu włączają się wspólnoty małżeńsko–rodzinne, młodzieżowe, dzieci ze szkół katolickich, Rycerze św. Jana Pawła II, a w tym roku dołączyli do nas ojcowie, ponieważ tematem marszu było hasło ,,Tato to ja!” (…). Głównymi bohaterami tegorocznego marszu były oczywiście rodziny, ale ze wskazaniem na rolę ojca – podkreśliła Beata Chojnacka.

Dzień przed marszem to właśnie ojcowie zebrali się na comiesięcznej modlitwie.

– W każdą pierwszą sobotę miesiąca na Krakowskim Przedmieściu pojawiają się mężczyźni, ojcowie, którzy spotykają się na modlitwie różańcowej. Akurat tak się zbiegło, że dzień później mogli uczestniczyć w marszu, ale już ze swoimi rodzinami – zwróciła uwagę Beata Chojnacka.

Duchowymi przewodnikami marszu byli: ks. kard. Kazimierz Nycz z Archidiecezji Warszawskiej oraz ks. bp Romuald Kamiński z Archidiecezji Warszawsko–Praskiej.

– Marsz rozpoczęliśmy Mszą św. w dwóch różnych miejscach, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela oraz katedrze św. Floriana. Po Mszy św. przeszliśmy pod Kolumnę Zygmunta i tam czekaliśmy na drugą część marszu, którą przyprowadził do nas ks. bp Romuald Kamiński. Następnie uformowaliśmy szyk – pod przewodnictwem księży biskupów – i przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża – mówiła organizatorka marszu.

Marsz Świętości Życia to moment pomocy rodzinom. Można je wspierać w różny sposób.

– Znakiem rozpoznawczym naszego marszu jest akcja ,,Pielucha dla Malucha”. Przy Kolumnie Zygmunta podczas trwania marszu stoi specjalnie oznakowany samochód, do którego można przynosić pieluchy bądź kosmetyki dla niemowląt. Jest to pomoc szczególnie dla samotnych matek, które muszą wychowywać dzieci bez ojców – zaznaczyła gość poniedziałkowych ,,Aktualności dnia”.

Pierwszy Marsz Świętości Życia odbył się w Warszawie 25 marca 2006 roku. Od 2010 r. w jego organizację włącza się Diecezja Warszawsko-Praska. W poprzednich latach w marszu brało udział ok. 10 tys. mieszkańców Warszawy.

Cała rozmowa z Beatą Chojnacką w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl