Narodowy Dzień Życia w Łomiankach

24 marca już po raz dziewiąty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Życia, tym razem pod hasłem „Kierunek: dziecko”. W tym roku inicjatywa ta została podjęta po raz pierwszy w Łomiankach. Obchody święta będą tam obchodzone od 23 marca do 7 kwietnia.

Narodowy Dzień Życia to święto rodziny, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. Tematem przewodnim tegorocznego Narodowego Dnia Życia jest promocja zdrowego stylu życia oraz szeroko rozumiana ekologia płodności. Tematyka ta ma przyczynić się do poprawy kryzysu demograficznego w Polsce.

Polska przeżywa zapaść demograficzną, w rodzinach często pojawia się tylko jedno dziecko albo w ogóle rezygnuje się z potomstwa. Źródeł tej zapaści jest wiele, m. in.: kryzys wartości, brak poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, problemy mieszkaniowe czy chociażby problemy związane ze zdrowiem społeczeństwa.

Problem niepłodności staje się coraz powszechniejszy, dotyka nawet kilkunastu procent par. Prawie 2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Skala problemu niepłodności może rosnąć zwłaszcza w związku ze złym stylem życia i odwlekaniem decyzji o posiadaniu dzieci. Do tego liczba poronień sięga ponad 40 tysięcy rocznie.

Hasło tegorocznego święta to „Kierunek: dziecko”. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem – rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”.

Obchody Narodowego Dnia Życia w tym roku po raz pierwszy odbędą się w Łomiankach. W programie m.in. warsztaty i występy artystyczne zgodne z tematyką, Msze  św. dziękczynne za każde ocalone życie w czasie wojny i  pokoju.

23 marca o 18.20 będzie miała miejsce projekcja filmu „Świadek” reżyserii Anny Pietraszek. „Świadek” to poruszające do głębi osobiste wyznania ks. abp. Kazimierza Majdańskiego. Niczym zwierzenia ojca kochanym przez niego dzieciom: co dzieje się z człowiekiem, wychodzącym cudem z piekła obozu koncentracyjnego, jak moc wiary może ocalić i dalej prowadzić w życie dla innych, w ofierze za cud ocalenia składanej codziennie dla dobra Polski i Polaków. Wywiad pełen miłości i świadectwo niezłomnej mocy wiary i serca ks. abp. Kazimierza Majdańskiego, założyciela Instytutu Studiów Nad Rodziną. Życie – najcenniejszy dar!

Po projekcji będzie miało miejsce spotkanie z reż. Anną Pietraszek. Następnie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy  „Abp Kazimierz Majdański – obrońca życia i rodziny” w Bibliotece Publicznej.

***

Program Obchodów Narodowego Dnia Życia w Łomiankach

23 marca – 7 kwietnia 2013

23 marca  Dom Kultury w Łomiankach ul. Wiejska 12a

16.30 – 18.00 Blok rodzinny:

– warsztaty i występy artystyczne  – wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego „Moja rodzina”

18.00 – 18.20 Prowadzenie –  Miłosz Manasterski – Dyrektor Domu Kultury w Łomiankach

– powitanie gości oraz oficjalne otwarcie Obchodów

– wystąpienie Jana Żychlińskiego – Starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego

– wystąpienie Tomasza Dąbrowskiego – Burmistrza Łomianek

– wystąpienie ks. dr. Krzysztofa Wolskiego – Prodziekana Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW

18.20 Projekcja filmu „Świadek” i spotkanie z reżyserem  Anną Pietraszek

19.20 Uroczyste otwarcie wystawy  „Abp Kazimierz Majdański – obrońca życia i rodziny” w Bibliotece Publicznej – Burmistrz Tomasz Dąbrowski i Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łomiankach – Grażyna Kozińska

24 marca – Msze  św. dziękczynne za każde ocalone życie w czasie wojny i  pokoju

10.00 Buraków, Kościół p.w. bł. Marceliny Darowskiej

18.00 Dziekanów Leśny, Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Rodzin

18.00 Dąbrowa, Kościół p.w. św. Marka Ewangelisty

5 kwietnia – ICDS ul. Staszica 2

19.00 Film „October Baby” i spotkanie z Grzegorzem Górnym reporterem, eseistą  i publicystą

6 kwietnia Wydział Studiów nad Rodziną UKSW ul. K.K. Baczyńskiego 9

11.00 Uroczysta Msza św. dziękczynna za życie i działalność ks. abp. K. Majdańskiego pod przewodnictwem Jego Magnificencji ks. prof. St. Dziekońskiego, Rektora UKSW

– Wystąpienie Tomasza Dąbrowskiego – Burmistrza Łomianek

– Złożenie kwiatów w krypcie ks. abp. K. Majdańskiego

12.00 Przerwa na kawę

12.45 Wykłady: Kierunek: DZIECKO – Moderator – ks. dr Krzysztof Wolski

– Nienaruszalność życia ludzkiego w świetle nauczania Walentego Majdańskiego – mgr Agnieszka Dowejko

– W trosce o zdrowie prokreacyjne Polaków – dr Bożena Bassa

13.30 Kampanie społeczne jako narzędzie promocji wartości rodzinnych – Marek Plotzke – Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia

– Prezentacja działań samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych i innych instytucji na rzecz rodziny na terenie Miasta i Gminy Łomianki

– Zakończenie

7 kwietnia

10.00  Łomianki, kościół p.w. św. Małgorzaty – Msza św. dziękczynna za każde ocalone życie w czasie wojny i pokoju

15.00  Koronka do Miłosierdzia Bożego pod Figurą Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Warszawskiej w Łomiankach

19.00  Kościół p.w. św. Małgorzaty –  projekcja filmu „October Baby”

Uczestniczący w obchodach Narodowego Dnia Życia otrzymają stosowne potwierdzenie udziału jako „przyczynek” do ścieżki rozwojowej.

KSD/RIRM

 

drukuj