fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Słowa osób z PO pokazują niekompetencję i skrajną bezczelność

Jeżeli panowie z Platformy Obywatelskiej mówią, że rozbicie samolotu TU-154 jest typowe dla katastrof lotniczych, to naprawdę pokazuje to najlepiej nie tylko ich niekompetencję, ale skrajną bezczelność – mówi szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz w odniesieniu do ostatnich działań polityków opozycji.

Politycy PO wraz z Maciejem Laskiem zaprezentowali krótki filmik, w którym podważają wyniki badań podkomisji smoleńskiej oraz próbują zdyskredytować jej ekspertów. W ten sposób (dopiero po roku) odpowiadają na ubiegłoroczną prezentację rządowej podkomisji.

– Jeżeli panowie z PO mówią, że rozbicie samolotu TU-154 jest typowe dla katastrof lotniczych, to naprawdę pokazuje to najlepiej ich nie tylko niekompetencję, ale skrajną bezczelność. Nie ma wypadku odnotowanego, który by doprowadził do rozbicia na tyle dziesiątków tysięcy części przy takim locie. Przypominam, że sama komisja Millera stwierdziła, że do uderzenia doszło pod niewielkim kątem z niewielką prędkością i uderzenie było w błotnisty, miękki teren – zaznacza b. szef MON Antonii Macierewicz

W dziewięciominutowym nagraniu porównano tezy podkomisji z ustaleniami tzw. komisji Millera.

– Przypomnijmy, że komisja Millera kłamała, fałszowała dane i uzależniała swoje publikacje od stanowiska rosyjskiej komisji pani Tatjany Anodiny – podkreśla polityk.

Autorzy filmiku twierdzą m.in., że żaden z ekspertów podkomisji nie uczestniczył w badaniach katastrofy lotniczej. Podważają też ekspertyzy, które świadczą o wybuchu samolotu w powietrzu.

– Jeżeli chodzi o kompetencje członków komisji, to tylko przypomnę, że Frank Taylor z Wielkiej Brytanii jest twórcą szkoły w Cranfield badania katastrof lotniczych, niewątpliwie jest najwybitniejszym badaczem na świecie. Podobnie pan Iilja Goran ze Szwecji, który był szefem komisji badania wypadków lotniczych państwa szwedzkiego. To są eksperci komisji, którzy zbadali więcej katastrof niż wszyscy członkowie komisji Millera razem wzięci z członkami PO. National Institute for Aviation Research in Wichita, który robi dla nas symulacje, jest najlepszą na świecie placówką naukową, która rekonstruuje przebieg katastrof. To właśnie Frank Taylor – po analizie materiału dowodowego, który został zgromadzony przez komisję – wydał opinię, że tylko eksplozja mogła spowodować widoczne zniszczenia skrzydła i centrum płata – wyjaśnia Antoni Macierewicz.

Szef podkomisji Antoni Macierewicz uważa, że jest to przygotowanie gruntu pod próbę zakwestionowania raportu technicznego. Specjalistyczny dokument ma się ukazać na wiosnę. W ocenie byłego ministra obrony narodowej, politycy PO kłamali i dalej kłamią, ponieważ są odpowiedzialni za ukrywanie prawdy.

Kwestia eksplozji, kwestia awarii w powietrzu, kwestia prawidłowego działania polskich pilotów i fałszywego naprowadzania przez nawigatorów rosyjskich do lądowania zostały udowodnione. Jest charakterystyczne, że w komisji Millera nie było ani jednego nawigatora, który by się znał na tym, jak naprowadza się samoloty. Ci ludzie są niekompetentni, a do tego podatni na presję polityczną i pod jej wpływem kłamali. Platforma Obywatelska kłamała, kłamie i będzie kłamała, bo jest odpowiedzialna za ukrywanie prawdy o tej największej tragedii niepodległej Polski – podkreśla b. szef MON Antonii Macierewicz.

Antoni Macierewicz powołał podkomisję smoleńską do ponownego zbadania katastrofy w lutym 2016 roku. Podkomisja ma wyjaśnić rzeczywiste przyczyny katastrofy, w której zginęło 96 osób, w tym śp. prezydent Lech Kaczyński.

RIRM

drukuj