[TYLKO U NAS] A. M. Siarkowska: Z chwilą przejęcia rządów odbudowaliśmy zdolności obronne Polski

Do tej pory Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe minimalizowały polskie wojsko. Zadania związane z obroną państwa traktowano jako drugo- czy trzeciorzędne. Ograniczono polską armię wyłącznie do wojsk operacyjnych. Z chwilą przejęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość priorytetem stały się nasze własne zdolności obronne. Zaczęliśmy je odbudowywać. Powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej było dobrą i konieczną decyzją – zaznaczyła Anna Maria Siarkowska podczas „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

Minęły dwa lata od powołania Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce. [czytaj więcej]  Poseł Anna Maria Siarkowska podkreśliła, że budowa WOT była dobrą i konieczną decyzją, jeśli chodzi o odbudowanie polskich zdolności obronnych.

– Do tej pory bowiem Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe minimalizowały polskie wojsko. Stawiano na to, aby polskie wojsko było zdolne do operowania poza granicami kraju, żeby polskie wojsko było zdolne do tego, aby współdziałać z sojusznikami z NATO czy UE. Natomiast zadania związane z obroną państwa traktowano jako drugo- czy trzeciorzędne. Wobec tego armia zaczęła tracić te zdolności. Ograniczono polską armię wyłącznie do wojsk operacyjnych. Z chwilą przejęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość priorytetem stały się nasze własne zdolności obronne. Zaczęliśmy je odbudowywać, stąd decyzja o powstaniu Wojsk Obrony Terytorialnej – mówiła członek komisji obrony narodowej.

Polityk zwróciła uwagę, iż Wojska Obrony Terytorialnej są niezbędne nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju.

– Ta formacja, oprócz tego, że ma konkretne zadania w czasie wojny – współdziałanie z wojskami operacyjnymi w terenie, umożliwiając im uderzenie,  ochronę infrastruktury krytycznej i obronę ludności w czasie wojny – w czasie pokoju, np. w sytuacjach klęsk żywiołowych, również jest bardzo przydatna. Widzieliśmy już, w jaki sposób Wojska Obrony Terytorialnej działają w kryzysowych sytuacjach. Jak mieliśmy do czynienia z huraganami, powodziami – WOT bardzo szybko można było zmobilizować i bardzo szybko przechodzili do działania niosąc pomoc lokalnej ludności. Wojska Obrony Terytorialnej się sprawdziły. Docenił to podczas piątkowej uroczystości prezydent Andrzej Duda nadając trzy sztandary brygadom, które powstały w pierwszej kolejności: lubelskiej, podlaskiej i podkarpackiej. Powiedział, że żołnierze WOT sprawdzili się i na te sztandary zasłużyli – wskazała gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl