[TYLKO U NAS] A. Gembicka: Wierzę, że ciężką pracą oraz współpracą ze stroną rządową uda się zamienić Włocławek w dobrze prosperujące miasto

Wierzę, że ciężką pracą i zaangażowaniem, ale też współpracy samorządu ze stroną rządową, uda nam się zamienić Włocławek w dobrze prosperujące miasto, w którym młodzi ludzie będą chcieli zostawać, a ludzie starsi będą mieli wiele możliwości dla siebie – mówiła w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Anna Gembicka, sekretarz premiera Mateusza Morawieckiego oraz kandydatka do sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego.

Anna Gembicka kandyduje do sejmiku województwa z okręgu nr 6, który obejmuje miasto Włocławek oraz powiaty: włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski.

Kandydatka wskazała na kilka istotnych problemów, z którymi obecnie zmaga się Włocławek oraz jego okolice. Jednym z nich jest – jak podkreśliła – kwestia braku odpowiedniej infrastruktury.

– Bez dobrej infrastruktury miasto ani otaczające miasto powiaty nie mogą się rozwijać. Potrzebna jest po to, żeby mieszkańcy mogli bezpiecznie i komfortowo docierać do domu, do szkoły, do pracy. Oprócz tego chcę także zaproponować mieszkańcom zintegrowany system komunikacji, który umożliwi połącznie tej oferty, którą oferują Przewozy Regionalne, czyli zwiększenie liczby połączeń między Toruniem, Włocławkiem, Kutnem, także przywrócenie połączeń autobusowych, które niestety zostały zlikwidowane przez samorząd województwa, ponieważ pojawiały się takie głosy, że jest to nieopłacalne. Dla mieszkańców mniejszych miejscowości to jest czasami jedyny sposób na dotarcie do większej miejscowości, np. Włocławka, gdzie pracują, gdzie ich dzieci chodzą do szkoły – tłumaczyła Anna Gembicka.

Kolejna ważna sprawa dla Włocławka oraz całego regionu to stopień wodny w Siarzewie – zwróciła uwagę sekretarz premiera Mateusza Morawieckiego.

– Udało nam się także usłyszeć taką deklarację, że już w przyszłym roku rozpocznie się cały proces inwestycyjny. To nie tylko uchroni mieszkańców przed tym kataklizmem powodzi, który stale nam zagraża. Ilekroć, odkąd byłam dzieckiem, pamiętam, jak we Włocławku, w okolicach Włocławka, jak tylko przychodził okres w roku, kiedy pojawiały się powodzie, mieszkańcy bali się, czy włocławska tama nie pęknie. Ten stopień wodny w Siarzewie pozwoli na odciążenie tamy we Włocławku, ale zapewni też dla naszego regionu energię, bo powstanie tam także elektrownia wodna – wyjaśniła gość „Aktualności dnia”.

Anna Gembicka zauważyła, że sporym problemem regionu włocławskiego jest wysokie bezrobocie. Zaproponowała też pomysł na rozwiązanie tej kwestii.

– W powiecie włocławskim bezrobocie jest trzy razy większe niż średnie bezrobocie w Polsce. Dlatego tutaj mamy bardzo dużo do zrobienia. Zaproponowaliśmy także powstanie Centrum Usług Biznesowych we Włocławku. To są nowoczesne miejsca pracy, przystosowane także do potrzeb młodych ludzi, którzy w tym momencie niestety bardzo często wyjeżdżają z Włocławka, ponieważ nie mają innych perspektyw. To Centrum Usług Biznesowych pozwoli na stworzenie miejsc pracy, które można wykonywać także zdalnie, w elastycznych godzinach – wskazała kandydatka do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Sekretarz premiera Mateusza Morawieckiego wyraziła przekonanie, że dzięki zaangażowaniu oraz współpracy z rządem uda się uczynić Włocławek miastem przyjaznym dla ludzi w różnym wieku.

– Wierzę, że ciężką pracą i zaangażowaniem, ale też współpracy samorządu ze stroną rządową, uda nam się tutaj, we Włocławku, zamienić Włocławek w dobrze prosperujące miasto, w którym młodzi ludzie będą chcieli zostawać, a ludzie starsi będą mieli wiele możliwości dla siebie, wiele możliwości takich jak kluby seniora, na które będziemy starać się o środki, ale ważna jest także dla nas wieś. Ważne jest to, żeby zapewnić ludziom z mniejszych miejscowości dostęp do kultury, dostęp do różnych miejsc, w których będą mogli spędzać czas – akcentowała gość „Aktualności dnia”.

Anna Gembicka odniosła się również do kwestii niewykorzystania przez niektóre samorządy w województwie kujawsko-pomorskim środków unijnych o wartości ok. 180 mln euro.

– Mam nadzieję, że uda się jeszcze te środki uratować. Po to też potrzebujemy właśnie dobrego gospodarza, który naprawdę ciężką pracą będzie potrafił ruszyć z tymi programami unijnymi. Naprawdę te środki są gigantyczne w skali całego naszego województwa, nie mówiąc już o samym Włocławku. Gdyby Włocławek mógł skorzystać chociaż w jakimś małym stopniu z tej puli, wydaje mi się, że naprawdę moglibyśmy zrobić bardzo dużo dobrego. To jest wielkie wyzwanie, ale wydaje mi się, że jesteśmy na to gotowi, jesteśmy przygotowani, że naszą ciężką pracą i sprawnym działaniem uda nam się jeszcze te środki uratować – powiedziała kandydatka do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Całość rozmowy z Anną Gembicką w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj