Warszawa: W ogrodach nuncjatury odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II

W ogrodach nuncjatury apostolskiej w Warszawie odsłonięto i poświęcono pomnik papieża Jana Pawła II – poinformowało dzisiaj na stronie internetowej biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Przecięcia wstęgi na pomniku Papieża dokonali ks. arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz i nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła i władz państwowych.

Jak powiedział cytowany w komunikacie metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, odsłonięcie pomnika wpisuje się w obchody 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II.

Przede wszystkim chodzi o wierność nauczaniu, chodzi o poznawanie tego nauczania i pozwolenie na to, by było inspiracją naszego życia” – zaznaczył ks. kard. Kazimierz Nycz.

Przypomniał, że to właśnie za pontyfikatu Jana Pawła II i dzięki jego staraniom nuncjatura apostolska w Warszawie została na nowo otwarta po ponad 50 latach przerwy. Jak dodał, tutaj były podejmowane i wcielane w życie niezwykle ważne decyzje, m. in. reorganizacja diecezji w 1999 r., tutaj też podczas kilku pielgrzymek do Polski zatrzymywał się Jan Paweł II.

Głos zabrał również ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„Nuncjatura w Warszawie to wielka zasługa Jana Pawła II. Za jego pontyfikatu została ona odnowiona, nie materialnie, ale jako instytucja. To, że jest nuncjusz w służbie narodowi i w służbie Kościoła to jest zasługa Jana Pawła II. Dzisiejsza uroczystość to ukoronowanie obchodów 40-lecia wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dobrze, że odbywa się w nuncjaturze i wokół tego pomnika, który nuncjusz ufundował” – powiedział osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II.

„Zależało mi na tym, aby zorganizować tę uroczystość, zwłaszcza tutaj w Polsce, gdzie Opatrzność chciała, abym był nuncjuszem. To dla mnie ważny moment móc przeżywać to historyczne wydarzenie wraz z Kościołem w Polsce. Tym samym przygotowujemy się również do obchodów stulecia urodzin św. Jana Pawła II, które odbędą się za dwa lata” – podsumował uroczystość ks. abp Salvatore Pennacchio.

Autorem pomnika jest włoski artysta Armado Benato.

PAP/RIRM

drukuj