Min. A. Adamczyk: Rząd przy rozdawaniu środków nie dzieli samorządów na te sprzyjające

Przy rozdawaniu środków rząd nie dzieli samorządów na te sprzyjające, ponieważ to wsparcie nie jest dedykowane wójtom, burmistrzom, starostom, ministrom, tylko ludziom, którzy oczekują, że coś się wokół nich wreszcie zmieni – zapewnił dzisiaj minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk spotkał się dzisiaj z mieszkańcami Pogroszyna (gm. Wieniawa), gdzie niedawno zakończył się remont blisko kilometrowego odcinka drogi gminnej.

„Nie tylko drogi ekspresowe, autostradowe się liczą, bo często w takich miejscowościach, w takich gminach jak Wieniawa, to właśnie droga gminna, powiatowa jest najczęściej uczęszczaną i użytkowaną w tych codziennych sprawach” – oświadczył minister.

Zaznaczył, że wszystkie środki pomocowe, które przekazuje rząd, są dedykowane zwykłym Polakom. Dodał, że tylko w tym roku na drogi samorządowe przeznaczono ponad 1,3 mld zł.

„Żaden poprzedni rząd, żadna poprzednia partia rządząca nie zdecydowała o przekazaniu tak dużych środków na drogi samorządowe” – powiedział Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił, ta kwota jest „jedynie preludium” przed następnym rokiem, kiedy rząd uruchomi Fundusz Dróg Samorządowych. Dodał, że w ciągu 10 lat, bo na tyle przewidziany jest program, na drogi lokalne przeznaczone zostanie ok. 35 mld zł.

„Zmieni to naszą rzeczywistość i wreszcie my będziemy mogli z podniesionym czołem za kilka lat rozmawiać z Niemcami, Francuzami: <<przyjedźcie do nas, zobaczcie, jakie mamy drogi, róbcie podobnie jak my>>” – mówił Andrzej Adamczyk.

Dodał, że po zrealizowaniu tego zadania, zapewne wiele państw europejskich będzie brało z Polski przykład.

„Jesteśmy jedną drużyną, która realizuje program zrównoważonego rozwoju i bez względu na to, gdzie jesteśmy, czy na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Dolnym Śląsku (…) uważamy, że każdy, kto tam mieszka zasługuje na to, by rząd zajął się sprawami, które są najbliższe mieszkańcom danego regionu” – zaznaczył minister.

Przypomniał, że z Funduszu Dróg Samorządowych małe gminy, o niezbyt wysokim dochodzie, będą mogły liczyć na dofinansowanie takiej inwestycji do 80 proc.

„Dzisiaj jest to 1:1, czyli 50 proc. samorząd, 50 proc. wsparcie rządowe. My zakładamy, że jest wiele samorządów, które muszą otrzymać wsparcie, ale nie stać ich dzisiaj na to, żeby wyłożyć 50 proc. wartości tej inwestycji, więc zakładamy do 80 proc. wsparcia” – mówił Andrzej Adamczyk.

Jak mówił, takie drogi jak ta w Pogroszynie, powinny powstawać, by łączyć gminy i powiaty.

„Dlatego wartość dofinansowania jednej tylko inwestycji zakładamy do 36 mln zł. To jest olbrzymia kwota, ona pozwoli już – przy założeniu, że będzie to do 80 proc. dofinansowania – zrealizować marzenia zwykłych ludzi, którzy mieszkają tam, gdzie do tej pory nie podejmowano takich inicjatyw, bo samorząd miał zbyt niskie dochody” – podkreślił minister.

W połowie września rząd przyjął projekt ustawy, który umożliwi powstanie Funduszu Dróg Samorządowych. Fundusz ten ma przeznaczyć do 2028 r. 35 mld 745 mln zł głównie na drogi gminne, powiatowe i mosty.

Wysokość dofinansowania ze środków Funduszu będzie zależeć od dochodów jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne dofinansowanie to 80 proc. dotacji z budżetu państwa. Dotacja na realizację jednej inwestycji nie będzie mogła przekroczyć 36 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj