B. Kempa: Mówi się o wielkim rozwoju cywilizacyjnym, a tak naprawdę liczba osób, które na całym świecie potrzebują pomocy humanitarnej stale rośnie

To piękny sektor naszej polskiej dyplomacji – powiedziała minister Beata Kempa, pełnomocnik premiera ds. pomocy humanitarnej. W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie organizacji pomocowych oraz przedstawicieli Narodowego Instytutu Wolności.

Minister Beata Kempa podkreśliła, że naszym obowiązkiem jest wspieranie organizacji, które niosą pomoc w wielu miejscach świata.

Minister przestawiła nowe programy skierowane do III sektora miedzy innymi Korpus Solidarności, Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, a także nową odsłonę Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wskazywała, że liczba potrzebujących rośnie.

– Mówi się o wielkim rozwoju cywilizacyjnym, a tak naprawdę liczba osób, które na całym świecie potrzebują pomocy humanitarnej stale rośnie. Nie mówmy więc o postępie, zastanówmy się, jak te kwestie ograniczać. Wynikiem tego są przerażające wojny. W roku 2012 pomocy humanitarnej potrzebowało ok. 62 mln ludzi, a w roku 2017 jest to już 164 mln. To ja pytam: jaki to jest postęp? – podkreśliła Beata Kempa.

Środki przeznaczane przez polski rząd na pomoc humanitarną wzrosły sześciokrotnie: z 26 mln zł w 2015 r. do 173 mln zł w 2017. W 2018 r. te środki mają być jeszcze wyższe.

Polski rząd niesie pomoc osobom w miejscach konfliktów. Współpracuje w tym zakresie z organizacjami z III sektora.

RIRM/TV Trwam News

drukuj