Procedura głosowania w zbliżających się wyborach samorządowych

Już w niedzielę wybierzemy przedstawicieli do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów. Tegoroczne wybory samorządowe będą różniły się nieco od poprzednich – głosy oddamy na płachtach, a nie w książeczkach.

W wyborach samorządowych głosować będziemy w miejscu stałego zamieszkania. Jedyną możliwością oddania głosu w innym okręgu wyborczym jest dopisanie się do listy wyborców. Co zrobić, aby zagłosować? Materiał instruktażowy na swoje stronie zamieszcza Państwowa Komisja Wyborcza.

– Znajdź lokal wyborczy, w którym zagłosujesz. Informacje o nim znajdziesz w biuletynie informacji publicznej twojej gminy, na jej stronie internetowej, na słupach ogłoszeniowych, a nawet w lokalnej prasie. Pamiętaj, że możesz głosować tylko tam, gdzie jesteś wpisany do rejestru wyborców – informuje PKW.

Lokale wyborcze otwarte będą od 7.00 do 21.00. Po okazaniu dowodu tożsamości wyborca otrzyma – w zależności od tego, gdzie mieszka – 3 lub 4 karty do głosowania.

– W sytuacji, gdy wyborca mieszka w mieście na prawach powiatu, np. we Wrocławiu, otrzyma 3 karty do głosowania. (…) Natomiast wyborcy, którzy głosują w innych miejscowościach, czy to w gminach lub powiatach, które nie są miastami na prawach powiatu, czyli nie są dużymi miastami w Polsce, otrzymają 4 karty do głosowania – tłumaczył Tomasz Szczepański, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu.

Każda karta będzie inna – podkreślił rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Dąbrówka.

– Każda z tych kart będzie zawierała nazwiska na innym tle. W wyborach do rady gminy będą to nazwiska na szarym tle, natomiast w wyborach do rady powiatu na żółtym, w wyborach do sejmiku województwa na niebieskim, a w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta nazwiska kandydatów będą na różowym tle – zaznaczył Wojciech Dąbrówka.

Na każdej karcie zaznaczamy tylko jeden krzyżyk, a więc dwie przecinające się linie.

Za nieważny głos uznaje się także ten, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku „X”, bądź tak zamaże kratkę, że nie będzie można odróżnić znaku „X”.

Dlaczego powinno się głosować?

– Dopiero jak uwierzymy w to, że każdy jeden głos jest ważny i każdy pójdzie na to głosowanie, to wtedy tak naprawdę pokażemy siłę. Nie są ważne poglądy, nie są ważne przekonania, należy po prostu pójść – mówił prawnik Mateusz Różyło.

Samorządy muszą zapewnić udział w głosowaniu osobom starszym i niepełnosprawnym.

– Wiele gmin zapewnia transport do Obwodowej Komisji Wyborczej, do lokalu wyborczego. Informacje na ten temat należy szukać w poszczególnych urzędach gmin – wskazał rzecznik PKW.

Oddanie głosu podczas wyborów to obowiązek wobec ojczyzny – podkreślił prawnik Marcin Jakóbczyk.

– Jest to szansa, aby wpłynąć na to, co się dzieje w naszej małej ojczyźnie, w tym konkretnym przypadku, w przypadku tych wyborów, więc każdy tak naprawdę powinien udać się w niedzielę (…) do urny, aby oddać głos – akcentował.

Należy pamiętać, aby – udając się w niedzielę na głosowanie – zabrać ze sobą dokument, który umożliwi sprawdzenie naszej tożsamości. W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 4 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl