Członkowie PKW podali się do dymisji

Po zaprezentowaniu zbiorczych wyników II tury wyborów członkowie Państwowej Komisji Wyborczej zrzekli się swojej funkcji. Ma to związek z zamieszaniem przy liczeniu głosów w I turze wyborów.

Jak tłumaczył odchodzący szef PKW Stefan Jaworski, sędziowie postanowili ustąpić w celu „ochrony ustroju organów wyborczych, autorytetu PKW oraz godności sędziowskiej i osobistej”. Sędzia Jaworski przyznał też, że po 16 listopada wadliwie działał system informatyczny, jednak – jak zapewnił – nie wpłynęło to na rzetelność wyborów.

Przykro nam z powodu zaistniałej sytuacji. Mimo wszystko, w naszej ocenie, nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę. Krytykę, która godziła w fundamenty polskiego systemu demokratycznego i polskiego systemu wyborczego, cieszącego się dużym autorytetem w świecie – systemu wyjątkowego, bo zorganizowanego ze znacznym udziałem sędziów jako czynnika apolitycznego, zabezpieczonego gwarancjami sędziowskiej niezawisłości – powiedział szef PKW.

Po odejściu ośmiorga dotychczasowych członków PKW, jedynym członkiem Komisji pozostanie sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz, który w ub. tygodniu zastąpił odchodzącego na emeryturę Stanisława Kosmala.

Wybory samorządowe zakończyły się podaniem przez PKW zbiorczych wyników II tury wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Stefan Jaworski zaprezentował bardziej szczegółowe wyniki wyborów na włodarzy miast wojewódzkich.

– Białystok: Tadeusz Truskolaski zdobył 63,76 proc. Bydgoszcz: Rafał Piotr Bruski z Komitetu Wyborczego PO 57,11 proc. Gdańsk: Paweł Bogdan Adamowicz z Komitetu Wyborczego PO 61,25 proc. Katowice: Marcin Tomasz Krupa 71,31 proc. Kraków: Jacek Maria Majchrowski 58,77. Olsztyn: Piotr Władysław Grzemowicz 50,47 proc. Opole: Arkadiusz Wiśniewski 67,66 proc. Poznań: Jacek Jaśkowiak z Komitetu Wyborczego PO 59,09 proc. Szczecin: Piotr Tomasz Krzystek 71,93 proc. Warszawa: Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz z Komitetu Wyborczego PO 58,64 proc. Wrocław: Rafał Franciszek Dutkiewicz 54,72 proc. – podał Stefan Jaworski.

Frekwencja w II turze wyborów wyniosła 39,97 proc.

RIRM

drukuj