fot. PAP/Leszek Szymański

PKW przypomina, jak oddać ważny głos

W niedzielę odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, jak oddać ważny glos.

W drugiej turze wyborów samorządowych wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W lokalu komisji należy okazać dokument, który potwierdzi tożsamość wyborcy.

– Można to uczynić za pomocą aplikacji mObywatel, można również za pomocą nieaktualnego już dokumentu bądź innego, ale ze zdjęciem – legitymacja studencka, książeczka wojskowa, prawo jazdy – mówiła Magdalena Pietrzak, szef Krajowego Biura Wyborczego.

Jeśli wyborca znajduje się w spisie wyborców, otrzyma kartę do głosowania.

– Na karcie do głosowania będą nazwiska dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze głosowania otrzymali największą liczę głosów, ale żaden z nich nie uzyskał poparcia większego niż 50 procent – wskazano w materiale PKW.

Należy postawić znak „x” przy nazwisku wybranego jednego kandydata. Tylko w taki sposób oddany głos będzie ważny.

– Jeśli postawimy znak „x” w obu kratkach, przy nazwiska obu kandydatów lub nie postawimy nigdzie znaku „x”, to taki głos będzie nieważny – powiedziała Magdalena Pietrzak.

Instrukcja, w jaki sposób poprawnie zagłosować, umieszczona będzie również na dole karty. Może zdarzyć się tak, że na karcie do głosowania będzie widniało tylko jedno nazwisko kandydata. Jest to możliwe, gdy drugi kandydat wycofa swoją kandydaturę lub utraci prawo wyborcze.

– Głosujesz, stawiając znak „x” w kratce oznaczonej słowem tak – jeżeli jesteś za wyborem kandydata albo w kratce oznaczonej słowem nie, jeśli jesteś przeciw wyborowi kandydata. Jeżeli postawisz znak „x” w obu kratkach albo nie postawisz go wcale, twój glos będzie nieważny – podkreślono w materiale wideo PKW.

Jeśli taki kandydat nie otrzyma więcej niż połowy ważnych głosów na „tak” –   wójta, burmistrza lub prezydenta wybierze rada gminy. Po oddaniu głosu karty do głosowania należy złożyć zadrukowaną stroną do środka i wrzucić do urny. Lokalowe wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl