ABW zbada PKW

Na trzy dni przed wyborami samorządowymi nadal występują problemy z systemem obsługującym wybory. Zespół ABW, badający zagrożenia w cyberprzestrzeni, nakazał poprawki w systemie podał jeden z dzienników.

Szef PKW Stefan Jaworski przyznał dziś, że nie ma pewności, iż system będzie działał poprawnie, bo informatycy mogą nie zdążyć z naprawieniem wszystkich błędów na zbliżające się wybory. Stwierdził, że „w tego typu wyborach mogą pojawić się niespodzianki”.

Krzysztof Lorentz, dyrektor zespołu kontroli finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych w Krajowym Biurze Wyborczym, mówi, że działania systemu informatycznego nie mają wpływu na wynik wyborów, ale na czas dostarczenia wyników do PKW owszem.

Gdyby były jakiekolwiek problemy z obsługą informatyczną wyborów, może to najwyżej spowodować pewne opóźnienie podania wyników wyborów do wiadomości publicznej – powiedział Krzysztof Lorentz.

Informację tę potwierdził również przewodniczący PKW. Zapowiedział, że wyników nie należy się szybko spodziewać. Możemy poczekać nawet do wtorku.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceminister SWiA, powiedział, że to świadczy o totalnej nieodpowiedzialności państwa. Wybory mogą przynieść nieoczekiwane rezultaty.

Informacja, że nie działa system, może oznaczać zapowiedź, że wszystko się może zdarzyć. Może oznaczać tyle, że będzie wykorzystywana jako argument przeciwko systemowi teleinformatycznemu, który zawiódł, a ponieważ ludzie są omylni, to mogą być błędy i przekłamania. Przypomnijmy: od jutra jest cisza wyborcza, a w najbliższą niedzielę będą wybory. To świadczy o totalnej nieodpowiedzialności państwa. Trzeba było wszystkie sprawy wcześniej usprawnić, aby to wszystko funkcjonowało, tak jak należy. Sytuacja jest dramatyczna i trzeba bić na alarm, żeby dopilnować wyborów, bo mogą one przynieść nieoczekiwane rezultaty. Nie dlatego, że tak zdecydują wyborcy, tylko dlatego, że proces wyborczy będzie nieprawidłowy – zaznaczył poseł Jarosław Zieliński.

W niedzielę będziemy wybierać blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Prawo głosu ma ponad 30,7 mln wyborców. Koszt wyborów samorządowych może wynieść ponad 281 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl