fot. PAP/Darek Delmanowicz

Na terenie całej Polski trwa cisza wyborcza

Trwa cisza wyborcza. Obowiązuje ona na terenie całego kraju, choć nie wszyscy wezmą udział w głosowaniu.

Ponowne głosowania w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbywa się w tych gminach i miastach, w których żaden z kandydatów nie uzyskał co najmniej połowy głosów. Dotyczy to – jak wyjaśnił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak – 748 gmin.

– W tym 569 gmin poniżej 20 tys. mieszkańców i 177 powyżej 20 tys. mieszkańców – mówił Sylwester Marciniak.

W roku 2018 druga tura była potrzebna w blisko 650 gminach, a uprawnionych do głosowania było wtedy niespełna 10 mln osób. Tym razem osób uprawnionych do głosowania jest więcej o 20 procent.

– To jest równoznaczna liczbie 12 mln 49 tys. 292 osobom – podkreślił przewodniczący PKW.

Ponad 2800 osób wybrało w drugiej turze możliwość głosowania korespondencyjnego, a ponad 16 tys. chce zagłosować przez pełnomocnika. Od północy w Polsce trwa cisza wyborcza.

– Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na obszarze całego kraju – akcentował Sylwester Marciniak.

Zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Oceną tego, co jest złamaniem ciszy wyborczej, nie zajmuje się Państwowa Komisja Wyborcza, ale organy ścigania i sądy, bo naruszenie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie. Jednocześnie padają pytania, co z zakazem agitacji, jeśli jednocześnie trwa już kampania poprzedzają wybory do Parlamentu Europejskiego.

– Cisza wyborcza dotyczy zakazu agitacji w wyborach samorządowych. Trzeba być ostrożnym, bo nawet jeśli jakiekolwiek działania się podejmie, muszą być one czysto związane z daną kampanią – oznajmiła Magdalena Pietrzak, szef Krajowego Biura Wyborczego.

Państwowa Komisja Wyborcza została zapytana o to, kiedy poznamy wyniki II tury wyborów samorządowych.

– Mam nadzieję, że to będzie w poniedziałek, ale trudno powiedzieć, która godzina – podsumował przewodniczący PKW.

W pierwszej turze udział wzięło ponad 15 mln wyborców. Frekwencja wyniosła blisko 52 procent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl