fot. PAP

EKR przyjęła rezolucję ws. nieprawidłowości wyborów samorządowych

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należą europosłowie PiS, przyjęła rezolucję w sprawie nieprawidłowości, do jakich doszło w czasie wyborów samorządowych w Polsce. Wzywa ona polskie władze do ponownego przeliczenia głosów przy udziale międzynarodowych obserwatorów.

W rezolucji zwrócono uwagę na fakt przechowywania kart do głosowania w lokalach wyborczych nawet przez sześć dni bez należytego zabezpieczenia. Dostrzeżono także problemy związane z systemem informatycznym i niepokojąco wysoką liczbę głosów nieważnych.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski, odnosząc się do postawienia sprawy wyborów na forum Europarlamentu, powiedział, że donoszenie na Polskę do instytucji zagranicznych to skandal.

Z tym stanowiskiem nie zgadza się europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko.

Ja nie donoszę na własny kraj, a staram się ten kraj ratować. Jak dotąd w Polsce nie ma tak silnych instytucji, które chciałyby się zaangażować w ratowanie tego kraju; pogłębiają tylko jego kryzys. Zarówno prezydent, rząd, jak i prezesi najważniejszych trybunałów wyraźnie starają się zatuszować powagę sytuacji oraz powagę tego kryzysu, w jakim się znajdujemy – powiedział prof. Ryszard Legutko.

W poniedziałek, z inicjatywy europosłów Prawa i Sprawiedliwości, frakcja EKR złożyła wniosek o debatę i rezolucję Parlamentu Europejskiego na temat przebiegu wyborów samorządowych w Polsce. Został on jednak odrzucony.

RIRM

drukuj