PAP/Jakub Kamiñski

Częściowe wyniki wyborów samorządowych: Zwycięstwo PiS w 8 województwach; w 5 z nich samodzielna władza

Państwowa Komisja Wyborcza sukcesywnie przedstawia wyniki wyborów samorządowych. Jak dotąd Prawo i Sprawiedliwość wygrało w ośmiu województwach. W pięciu z nich będzie mogło sprawować samodzielną władzę.

Choć głosy oddane w wyborach samorządowych nadal są liczone, to Prawo i Sprawiedliwość może być zadowolone. PiS ma większość w sejmikach pięciu województw: w podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim i małopolskim. Partia rządząca wygrała także w sejmiku mazowieckim, śląskim i dolnośląskim, jednak bez większości. To, czy będzie tam rządzić, zależy już od zdolności koalicyjnych.

– Każde środowisko polityczne, które brało udział w wyborach i ma nadzieję na osiągnięcie sukcesu w postaci sprawowania władzy wykonawczej, również w tym szczeblu samorządu, rozważa różne scenariusze dotyczące kształtu większości – powiedział senator PiS Jan Maria Jackowski.

Dobry wynik partii rządzącej w sejmikach nie przełożył się jednak na wygraną w dużych miastach.

– To jest bardzo poważna porażka PiS, ponieważ partia, która rządzi w 40 milionowym państwie w środku Europy, w tych wyborach samorządowych akurat w stolicy poniosła spektakularną porażkę – komentował Jan Maria Jackowski.

W Warszawie już w pierwszej turze wygrał kandydat koalicji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski. Koalicja zyskała także większość w radzie miasta.

TV Trwam News/RIRM

drukuj