Anna Gembicka

[TYLKO U NAS] A. Gembicka: W ramach „Pakietu dla miast średnich” miasta i przedsiębiorcy mogą uzyskać preferencje w pozyskiwaniu środków unijnych i krajowych

My, Prawo i Sprawiedliwość, wyszliśmy z całkowicie innego założenia. Postanowiliśmy realizować politykę zrównoważonego rozwoju, czyli przyświeca nam hasło, żeby każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania – mógł mieć takie same możliwości. Do tych działań odnosi się właśnie „Pakiet dla miast średnich”. W jego ramach te miasta czy też przedsiębiorcy, którzy funkcjonują w tych miastach, mogą uzyskać preferencje w pozyskiwaniu środków unijnych i krajowych – mówiła wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka w czwartkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Polska Akademia Nauk przygotowała zestawienie miast małych i średnich, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta te zostały objęte tzw. „Pakietem dla miast średnich”.

– W praktyce to oznacza bardzo często byłe miasta wojewódzkie, które utraciły część instytucji, utraciły swoją rolę, bardzo często się wyludniają i ich rozwój gospodarczy nie jest taki, jaki być powinien. W związku z tym, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało program adresowany właśnie do takich miast. To było też pokłosie odejścia od polityki polaryzacyjno-dyfuzyjnej, która była propagowana przez rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u. To oznaczało inwestowanie tylko w największe metropolie z przekonaniem, że w jakiś sposób rozwój tych największych miast przeniesie się do miast średnich, małych i na obszary wiejskie. Jak widzimy, tak się nie stało – wyjaśniła wiceminister inwestycji i rozwoju.

Anna Gembicka podkreśliła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje politykę zrównoważonego rozwoju, polegającą na tym, aby każdy obywatel miał takie same możliwości bez względu na miejsce zamieszkania.

– My, Prawo i Sprawiedliwość, wyszliśmy z całkowicie innego założenia. Postanowiliśmy realizować politykę zrównoważonego rozwoju, czyli przyświeca nam hasło, żeby każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania – mógł mieć takie same możliwości. Do tych działań odnosi się właśnie „Pakiet dla miast średnich”. W jego ramach te miasta czy też przedsiębiorcy, którzy funkcjonują w tych miastach, mogą uzyskać preferencje w pozyskiwaniu środków unijnych i krajowych. Jak do tej pory to jest to około 3 mld złotych – powiedziała gość Telewizji Trwam.

„Pakiet dla miast średnich” wspiera inwestycje infrastrukturalne, a także lokalnych przedsiębiorców.

– Z jednej strony są to środki na inwestycje infrastrukturalne, samorządowe, obwodnice, różnego rodzaju kwestie przeciwpowodziowe, kwestie rekultywacji terenów zanieczyszczonych, rozwój transportu zbiorowego. Z drugiej strony jest to pomoc dla przedsiębiorców, szczególnie pod kątem nowych inwestycji, nowych produktów rozwijania innowacyjności – wskazała Anna Gembicka.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje program zakładający przywracanie połączeń autobusowych. Gość Telewizji Trwam podkreśliła, że 30 proc. sołectw w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie.

– Obecnie otrzymaliśmy zgłoszenia od samorządów, które są zainteresowane przywracaniem połączeń autobusowych. Na pewno będziemy się starać, żeby w przyszłym roku tych zgłoszeń było jeszcze więcej. Proponujemy dopłaty w wysokości do 1 zł do jednego wozokilometra. Dzięki temu mamy nadzieję, że odpowiemy na ten problem wykluczenia komunikacyjnego, bo 30 proc. sołectw w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie, co oznacza, że nie ma tam żadnego rodzaju transportu zbiorowego – poinformowała wiceminister inwestycji i rozwoju.

Anna Gembicka wyraziła nadzieję, że pierwsze połączenia autobusowe zostaną przywrócone już od września.

– Do połowy sierpnia zbieraliśmy zgłoszenia od samorządów. W tym momencie są one analizowane, przygotowywane, więc mamy nadzieję, że od września już te pierwsze połączenia będą mogły ruszyć – mówiła gość Telewizji Trwam.

RIRM

drukuj