fot. PAP/Paweł Supernak

TK sprawdza zgodność noweli PiS z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny zbada dziś zgodność z ustawą zasadniczą listopadowej noweli o Trybunale, której autorem jest PiS. Ustawę zaskarżyli politycy PO, RPO, KRS i I prezes SN. Z orzekania w tej sprawie wyłączyli się Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat.

Sejm wnosi o uznanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Z kolei Prokurator Generalny Andrzej Seremet uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą trzy zapisy nowelizacji.  Zastrzeżenia dotyczące ponownego wyboru przez Sejm pięciu sędziów TK; 30-dniowego terminu na złożenie przez sędziego ślubowania wobec prezydenta oraz wygaszenia kadencji obecnych prezesów Trybunału Konstytucyjnego.

Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, socjaliści i liberałowie, chciała debaty w PE nt. sytuacji wokół Trybunału.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji Sprawiedliwości Człowieka podkreśla, że demokracji zagrażają ci którzy nie chcą się zgodzić z wynikiem wyborów.

– Oni dalej chcą rządzić, panować, ochraniać te grupy interesu, którym służyli przez ostatnie 8 lat. Te związki interesów są dosyć duże. Dziś mocno zarysowuje się grupa interesu, która jest skłonna zohydzić i sponiewierać dobre imię Polski na arenie międzynarodowej, byle osiągnąć swoje cele, byle odsunąć PiS od władzy, byle storpedować działania rządzącej partii. Prawo i Sprawiedliwość będzie konsekwentnie dążyć do tego, by zrealizować to,  co obiecaliśmy Polakom w kampanii wyborczej – oznajmił Poseł Stanisław Piotrowicz.

Na początku miesiąca Trybunał orzekał ws. czerwcowej nowelizacji ustawy o Trybunale, na podstawie, której PO i PSL wybrała pięciu sędziów.

Trybunał uznał, że poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją; wybór pozostałej trójki był z nią zgodny.

Przedstawiciele kancelarii prezydenta podkreślają, że spór o TK zakończy zaprzysiężenie sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej. Prezydent Andrzej Duda dziś rano odbierze ślubowanie od sędzi, która została wybrana przez obecny Sejm.

RIRM

drukuj