Jastarnia: w sobotę odbędzie się X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza oraz IX Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Już po raz dziesiąty, jubileuszowy, w Jastarni odbędzie się kolejna edycja bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. W sobotę, 24 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „X Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza” oraz  „VI Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza”.  Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Organizatorzy zapraszają do udziału w biegu, który pod wieloma względami jest zupełnie wyjątkowy. Nazwa imprezy nie jest przypadkowa, ponieważ już bliżej linii brzegowej biegać się po prostu nie da. To jedyny w Polsce i drugi w Europie maratonem odbywającym się w całości po morskiej plaży. Trasą biegu jest  piaszczysty brzeg obmywany przez morskie fale, co nadaje mu cech ubitej, gruntowej drogi.Ci, którzy nie czują się na siłach pokonać 42 km, czy też nie chcą zbytnio eksploatować się przed jesiennymi maratonami, istnieje możliwość przebiegnięcia dystansu o połowę krótszego.

Bałtycki Maraton Brzegiem Morza może się pochwalić wieloma nagrodami, w tym bardzo cennymi w kategoriach „maratony kameralne”.

Co roku specjalne puchary dla zwycięzców funduje Prezydent RP Andrzej Duda, a patronem honorowym tegorocznego wydarzenia jest minister gospodarki  morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Po biegach na zawodników czeka poczęstunek, a wszyscy pozostali goście – kibice, turyści oraz mieszkańcy zaproszeni są na  wręczenie nagród, które odbędzie się tradycyjnie na scenie w Porcie Rybackim w Jastarni, gdzie do wieczora trwać będzie  festyn na zakończenie wakacji.

W trosce o bezpieczeństwo imprezy oraz komfort uczestników,  został wyznaczony limit zgłoszeń do obu biegów.

Pierwszy Bałtycki Maraton Brzegiem Morza został zorganizowany w 2010  dla uczczenia 90-lecia Urzędu Morskiego w Gdyni, a tym samym polskiej administracji morskiej. Ogromne zainteresowanie i wspaniała atmosfera towarzysząca biegowi skłoniły organizatorów do organizacji imprezy w latach kolejnych.

Przyświecają nam następujące cele:

  • popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu
  • popularyzacja walorów turystycznych Półwyspu Helskiego, w szczególności gmin leżących na trasie biegu
  • promocja zasad zrównoważonego użytkowania morza i terenów nadmorskich.

Więcej informacji na stronie: http://maratonbrzegiemmorza.pl/

Urząd Morski w Gdyni/RIRM

drukuj