Anna Gembicka

[TYLKO U NAS] A. Gembicka: Koła Gospodyń Wiejskich doceniają to, że prezydent się z nimi spotyka i zauważa ich działalność, bo bardzo często przez osoby z opozycji były one wyśmiewane

Osoby skupione w Kołach Gospodyń Wiejskich doceniają to, że prezydent się z nimi spotyka, poświęca im czas i zauważa ich działalność, bo bardzo często – zwłaszcza przez osoby z opozycji – niestety Koła Gospodyń Wiejskich były wyśmiewane. Koła dbają o naszą kulturę, o naszą tradycję, o zachowanie tradycyjnych polskich wartości – podkreślała Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, w czwartkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Urszulinie z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego. Podczas spotkania prezydent zapowiedział, że w tym roku koła otrzymają 40 milionów złotych dofinansowania na swoje funkcjonowanie. [czytaj więcej] 

– Są to osoby bardzo zaangażowane na rzecz swoich lokalnych społeczności i są to organizacje, które budują rozwój obszarów wiejskich. Bardzo się cieszę, że prezydent Duda to docenia. Bardzo szybko też podpisał ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich, która umożliwiła przekazywanie w tym roku 40 milionów złotych. Rozporządzenie w sprawie wypłacania środków zostało ogłoszone, czyli lada moment Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie przyjmować wnioski i będą możliwe wypłaty. Myślę, że osoby skupione w Kołach Gospodyń Wiejskich doceniają to, że prezydent się z nimi spotyka, poświęca im czas i zauważa ich działalność, bo bardzo często – zwłaszcza przez osoby z opozycji – niestety Koła Gospodyń Wiejskich były wyśmiewane – podkreślała Anna Gembicka.

Najwięcej Kół Gospodyń Wiejskich zarejestrowanych jest w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie.

– To są dwa regiony, które przodują. Inne regiony też gonią, a my, jako ministerstwo, staramy się przede wszystkim edukować, pokazywać, że rozwiązania przyjęte w ustawie ułatwiają działalność, pozwalają na to, żeby rozwinąć skrzydła, żeby wynieść swoją działalność na wyższy poziom. Cieszę się, że to się spotyka z takim zainteresowaniem. Moim marzeniem jest to, żeby w innych województwach była przynajmniej taka liczba kół, jaka jest w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie – wyraziła nadzieję wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Anna Gembicka zaznaczyła, że zakres działalności Kół Gospodyń Wiejskich jest bardzo szeroki.

– To jest integracja lokalnej społeczności, bo koła często organizują wydarzenia, które skupiają mieszkańców danego sołectwa czy gminy. Ale to też świetny sposób na promocję turystyczną, bo wiele kół ze swojej działalności uczyniło znak firmowy dla danego regionu i to jest na pewno bardzo ważny aspekt. Wiele kół działa jako małe inkubatory przedsiębiorczości, bo ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich pozwala im na prowadzenie działalności gospodarczej, sprzedaż ich produktów, a to jest na pewno taki obszar, który bardzo chcemy pobudzać. I najważniejsze – koła są takim miejscem, gdzie osoby w nich skupione dbają o naszą kulturę, o naszą tradycję, o zachowanie tradycyjnych polskich wartości – wskazała polityk.

radiomaryja.pl

drukuj