fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Ustawa dot. zakazu handlu w niedziele powinna zostać znowelizowana

Są sieci, które przetrzymują pracowników w sobotę do godz. 24.00 i każą po północy w poniedziałek przychodzić do pracy. To jest bardzo nieetyczne – powiedział w środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Alfred Bujara. Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zaznaczył, że ustawa dot. zakazu handlu w niedzielę powinna zostać znowelizowana.

Ustawa dot. zakazu handlu w niedziele została zmieniona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przez co niektóre podmioty handlowe próbują ominąć zakaz – powiedział Alfred Bujara.

Co niektórzy pracodawcy próbują wykorzystać luki w prawie i je nadinterpretować. Już miesiąc temu wnioskowaliśmy do resortu pracy o nowelizację ustawy dot. zakazu handlu. Mamy kilka postulatów, wśród których najważniejszym jest doba pracownicza. Są sieci, które przetrzymują pracowników w sobotę do godz. 24.00 i każą po północy w poniedziałek przychodzić do pracy. To jest bardzo nieetyczne – zaznaczył przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Gość Radia Maryja wskazał, jak podobna ustawa wygląda w Europie Zachodniej.

Na zachodzie Europy sklepy są zamykane w sobotę o godz. 20.00 czy 21.00, a w Austrii już o godz. 18.00. Tam nikt nie zostaje na noc ani do późnych godzin nocnych, żeby przygotować sklep. Tam sklep jest przygotowywany na bieżąco do kolejnego dnia, na bieżąco się sprząta, wykłada towar itd. – podkreślił Alfred Bujara.

Siecią handlową, która najostrzej traktuje swoich pracowników jest Biedronka, o czym mówiliśmy na spotkaniach sejmowej komisji w tej sprawie – dodał.

Znamy pracodawców, więc wiemy, jak oni traktują swoich pracowników. Biedronka jest portugalskim pracodawcą. W Portugalii jest lepiej niż u nas, ale bywa różnie. Spójrzmy jednak na pracodawców niemieckich czy francuskich – oni w życiu nie pozwoliliby sobie na takie praktyki. U nas robią to na złość. Robią to po to, by obrzydzić ludziom wolne niedziele. Mimo to pracownicy się bardzo cieszą, że niedziele mogą spędzić z najbliższymi i odpocząć – powiedział przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Alfreda Bujary można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj