PAP/EPA

Konferencja Episkopatów Europy apeluje o modlitwę o pokój w Ziemi Świętej

Apel o modlitwę o pokój w Ziemi Świętej wystosowało prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Biskupi proszą, by w sobotę, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, wierni przyłączyli się do modlitwy łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w intencji pokoju w Ziemi Świętej.

W apelu „Chronić życie za wszelką cenę” przekazanym w środę PAP, autorzy apelu wyrazili solidarność z Kościołem katolickim w Ziemi Świętej, aby potępić „kolejny wybuch nienawiści i przemocy, która ponownie splamiła krwią Ziemię Świętą w tych dniach”.

Dodali, że prezydium CCEE pragnie „dać świadectwo bliskości Kościoła europejskiego” i przyjmuje zaproszenie administratora apostolskiego łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy ks. bp. Pierbattisty Pizzaballego o modlitwę o pokój w Ziemi Świętej.

„Tym samym Prezydium CCEE, dając wyraz przekonaniu, że pokój i życie ludzkie są dobrami niepodważalnymi oraz ponad wszelkimi interesami narodowymi i międzynarodowymi, zaprasza wspólnoty i pojedyncze osoby, również w Europie, do włączenia się w modlitwę Kościoła jerozolimskiego przez medytację oraz modlitwę o pokój i w obronie życia ludzkiego za wszelką cenę, w sobotę 19 maja, w przededniu Zesłania Ducha Świętego” – zaznaczyli członkowie prezydium.

Apel podpisali ks. arcybiskup Genui i przewodniczący CCEE ks. kard. Angelo Bagnasco, ks. arcybiskup Westminster i wiceprzewodniczący CCEE ks. kard. Vincent Nichols i metropolita poznański i wiceprzewodniczący CCEE ks. abp Stanisław Gądecki.

We wtorek wicepremier Turcji i rzecznik rządu Bekir Bozdag powiedział w parlamencie, że Turcja uważa, iż Stany Zjednoczone są w równym stopniu odpowiedzialne za przemoc wobec Palestyńczyków jak Izrael.

Stany Zjednoczone przeniosły w poniedziałek oficjalnie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podczas protestów przeciw tej decyzji 58 Palestyńczyków zginęło tego dnia w starciach z izraelskimi żołnierzami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem.

Palestyński rząd oskarżył Izrael o dokonanie masakry. Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył natomiast, że poniedziałkowe działania armii izraelskiej były samoobroną przeciwko rządzącemu tą enklawą radykalnemu ugrupowaniu Hamas.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił 6 grudnia 2017 roku, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela.

PAP/RIRM

drukuj