fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Ukłon rządu w stronę mikroprzedsiębiorców został zachwiany

Jeśli chodzi o ukłon w stronę mikroprzedsiębiorców poprzez wprowadzenie przepisów dotyczących handlu w niedzielę, został on zachwiany. Otwarte zostały bowiem prawie wszystkie sieci. Natomiast w nowym projekcie zawarto zapis dot. przeważającej działalności, która została zawarta także w punkcie dot. usług pocztowych. Mam nadzieję, że w czwartek Sejm przyjmie rekomendacje Komisji Polityki Społecznej i Rodziny – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła trzy z siedmiu poprawek, jakie do noweli przepisów o handlu w niedziele zaproponował Senat. Komisja przychyliła się m.in. do obniżenia z 50 do 40 procent progu udziału działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży danego sklepu.

– Niektóre senackie poprawki były bardzo niebezpieczne i komisja ich nie przyjęła. Mam nadzieję, że w czwartek Sejm przyjmie rekomendacje Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Będziemy apelować do prezydenta, żeby jak najszybciej podpisał nowelizację, by od połowy stycznia ustawa już obowiązywała – powiedział Alfred Bujara.

Największym problemem ustawy było obchodzenie przepisów poprzez tworzenie ze sklepów wielkopowierzchniowych np. placówek pocztowych. W tym kontekście gość Radia Maryja wyjaśnił, że pojawiła się definicja przeważającej działalności, która została zawarta także w punkcie dot. usług pocztowych.

– Do tej pory nie było takiego zapisu. Przeważająca działalność jest określona w procentach. Wcześniej było to 50 proc., a teraz jest mowa o 40 proc. działalności. Sklepy udające placówki pocztowe musiałyby teraz osiągnąć 40 proc. obrotów wynikających z usług pocztowych. (…) Sejm określił zasady, że przedsiębiorca będzie musiał przygotować odpowiednią dokumentację, która będzie potwierdzała, że sprzedaż wynosi 40 proc. w stosunku do pozostałej sprzedaży – wskazał.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zwrócił także uwagę na to, że „cały czas jest to ograniczenie handlu w niedzielę, a nie zakaz”.

– Przedsiębiorca prowadzący firmę we własnym mieniu i na własny rachunek będzie mógł otworzyć sklep i stanąć za jego ladą. Będzie mu mogła pomóc w tym rodzina. Tutaj się nic nie zmieni. Natomiast jeśli chodzi o ukłon w stronę mikroprzedsiębiorców, został on zachwiany, bo otwarły się prawie wszystkie sieci – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Alfredem Bujarą dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj