fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Chcemy, żeby każda niedziela była wolna od handlu

Jeśli rząd ustanowi, że będą tylko dwie wolne od handlu niedziele, to będziemy zbierać kolejne podpisy pod petycją, żeby jednak wszystkie niedziele były wolne od handlu – mówił o zakazie handlu w niedzielę w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Podpisy po petycją o wolne od handlu niedziele zmusiły rząd do podniesienia tematu i znalezienia kompromisu między zwolennikami i przeciwnikami zmian. Alfred Bujara – przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” – jest zdania, że zaproponowany kompromis ws. co drugiej wolnej niedzieli jest nie do końca zrozumiały, ponieważ żadna z niedziel nie jest ważniejsza od innych.

Zwraca też uwagę na fakt, że jest to okazja do tego, by pracownicy mogli spędzać więcej czasu z rodziną.

– Parlament z ostrożnością podchodzi do tego projektu, a myślę, że do tej pory nie było tak dobrych warunków ekonomicznych, aby wprowadzić wolne niedziele. Dlaczego pierwsza i trzecia, a dlaczego nie druga i czwarta? Zresztą mamy pięć miesięcy z pięcioma niedzielami w tym roku. Chcę to zgłosić posłom, żeby zobaczyli jak to jest pracować w niedzielę. Musieliby przyjechać, najlepiej z rana, i pracować. Niedziela jest świętem, spędzamy ją uroczyście, wiele rodzin przygotowuje wspólny obiad, jakieś wyjścia. Gdyby posłowie zobaczyli na własnej skórze jak to jest, to może zmieniliby zdanie – powiedział

Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” odwołał się do tradycji chrześcijańskiej i wskazał, że wolne niedziele idą również w parze z religią, która od zawsze była ważna dla narodu Polskiego.

– Niedziela to jest nasza wartość chrześcijańska i narodowa i należy ją chronić ustawowo. Chcemy zaapelować o to, żeby rząd się nie bał. To jest kolejna naprawa Polski – dodał Alfred Bujara.

Jednocześnie zapowiedział, że jeśli rząd zdecyduje o dwóch wolnych od handlu niedzielach w miesiącu, będzie on zbierał podpisy pod petycją, która umożliwi zakaz handlu w każdą z niedziel.

– Jeśli rząd ustanowi, że będą tylko dwie wolne od handlu niedziele, to będziemy zbierać kolejne podpisy pod petycją, żeby jednak wszystkie niedziele były wolne od handlu – zaznaczył.

Całość rozmowy z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj] 

RIRM

drukuj