fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Obawiam się, że wiele małych sklepów upadnie z tytułu podwyżki cen energii

Korporacje dadzą sobie radę. One kupują energię na giełdach, a drobni przedsiębiorcy tej możliwości nie mają. To jest nierówne traktowanie podmiotów – podkreślił Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Gość audycji wskazał, że małe przedsiębiorstwa nie są w stanie pokryć podwyżki cen energii.

– Mikroprzedsiębiorcy, małe polskie sklepiki zaufały polskiemu dostawcy energii, a ceny za prąd zostały podniesione. Sklepy są energochłonne. Lodówki, zamrażalki, ogrzewanie, czy w lecie klimatyzacja. To wszystko pochłania dużo energii. Mikroprzedsiębiorcy nie są w stanie ponieść tych kosztów. Nie są w stanie zarobić na podwyżkę (…). Korporacje dadzą sobie radę. One kupują energię na giełdach, a drobni przedsiębiorcy tej możliwości nie mają. To jest nierówne traktowanie podmiotów  – zaznaczył Alfred Bujara.  

Przewodniczący wskazał również na problem wynikający z braków personalnych w handlu. Skutkiem tego jest przeciążenie pracą.

– Pracowników zawsze brakowało. (…) W tej chwili jest to już niesamowite. Zobaczmy do czego dochodzi. W hipermarkecie jest jedna kasa czynna, a dodatkowo pracownik musi zając się kasami samoobsługowymi. (…) Pracowników brakuje. Nie ma chętnych do pracy. Gdyby pracodawcy odpowiednio wynagradzali pracowników, to z pewnością byliby chętni. (…) Rotacja pracowników w handlu jest bardzo duża. Nie wytrzymują tempa pracy i przeciążenia, a wynagrodzenia bardzo często oscylują w okolicach najniżej krajowej – powiedział gość Radia Maryja

Kolejnym problemem, o którym wspomniał Alfred Bujara, jest nieprzestrzeganie zakazu handlu w niedzielę.

– Dochodzą do nas sygnały, że wiele sieci handluje w niedzielę i przymusza pracowników do pracy w ten dzień. (…) Cały czas monitorujemy to i nie pozwolimy, aby sieci międzynarodowe próbowały w Polsce dalej rządzić – zaznaczył przewodniczący.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl