fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr A. Dąbrowski: Politycy, także prawej strony politycznej, bywają na uroczystościach na Jasnej Górze i w wielu innych miejscach – oby z taką samą gorliwością zadbali o przestrzeganie uczuć religijnych katolików

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie wyroki sądów dotyczące aktów profanacji czy znieważania symboli religijnych, to wtedy zdamy sobie sprawę, że coś w polskim prawie nie jest dokładnie przestrzegane. Zwłaszcza słynny artykuł 196, który dotyczy ochrony uczuć religijnych – powiedział dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, w audycji „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja.

8 października na Jasnej Górze odbędzie się konferencja „Prześladowany – jak katolik”, której organizatorem jest Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej. Podczas wydarzenia podjęty zostanie temat ochrony praw chrześcijan.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie wyroki sądów dotyczące aktów profanacji czy znieważania symboli religijnych, to wtedy zdamy sobie sprawę, że coś w polskim prawie nie jest dokładnie przestrzegane. Zwłaszcza słynny artykuł 196, który dotyczy ochrony uczuć religijnych. O tym chcemy porozmawiać podczas konferencji w Częstochowie. Jeżeli nosi się ikony z tzw. tęczową Matką Bożą, gdzie ta tęcza jest poza sferą sacrum, leży w sferze profanum i oznacza wręcz wszystkie gejowskie implikacje, to mamy tutaj do czynienia z usprawiedliwieniem takich działań. To utwierdzanie ludzi w wierze, że takie rzeczy trzeba powielać i trzeba drwić z wartości katolików. Szukamy sensownego rozwiązanie, stąd konferencja „Prześladowany – jak katolik” na Jasnej Górze – mówił dr Artur Dąbrowski.

Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej wskazał, że w ostatnim czasie nienawiść wobec osób wierzących i kapłanów zdecydowanie przybrała na sile.

– Mamy w Kościele sytuację, że wydaje się „śmiertelne” wyroki medialne dla biskupów, kapłanów. Nie informuje się na przykład o tym, że Stolica Apostolska nie toczyła żadnych procesów przeciwko chociażby kardynałowi Gulbinowiczowi. (…) Stąd też jest zamieszanie w wielu sercach młodych ludzi, w umysłach ludzi wierzących. Dożyliśmy takich czasów, że nie tylko neomarksizm uderza z zewnątrz z oskarżeniami Kościoła, ale i wewnątrz w Kościele są ludzie (…), którzy sieją ferment w świadomości ludzi wierzących (…). Politycy, także tej prawej strony politycznej, bywają na uroczystościach na Jasnej Górze, czy w wielu innych miejscach – oby z taką samą gorliwością zadbali o przestrzeganie naszych uczuć religijnych. O szacunek dla nas, katolików, kiedy toczymy batalie sądowe, np. z Nergalem czy wieloma teatrami, które wystawiają „sztuki”, w jakich profanuje się krzyż, figury Matki Bożej, Papieża (…). Nie domagamy się większych praw dla nas. Domagamy się tego, żeby nasze uczucia religijne były szanowane – powiedział rozmówca Radia Maryja.

W kontekście działalności polityków prezes odniósł się również do projektu obywatelskiego „W ochronie chrześcijan”, który ma na celu wzmocnić prawa osób wierzących.

– Jest tendencja, którą słyszymy, że również politycy, którzy w swoim programie starają się powoływać na wartości chrześcijańskie, mówią nam bardzo często: I tak nie macie na kogo głosować. Myślę, że papierkiem lakmusowym przyszłorocznych wyborów będzie to, że my będziemy pytać polityków, czy poprą niniejszą inicjatywę. Czy oni pod nią się podpiszą. Będziemy sprawdzać, jak oni będą głosować w tej kwestii. Nie może być tak, że z jednej strony jesteśmy świadkami wielkiego poruszenia, odwiedzania sanktuariów przez polityków (…), a później nie udzielają pomocy, żebyśmy byli traktowani przez prawo równo, tak jak są traktowani inni – podkreślił dr Artur Dąbrowski.

Cała rozmowa z dr. Arturem Dąbrowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl