fot. pixabay.com

Świętokrzyskie: dwaj byli policjanci skazani za ośmieszanie i poniżanie bezdomnych

Na kary ośmiu i sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata zostali skazani dwaj byli policjanci z komendy w Busku-Zdroju. Funkcjonariusze mieli robić zdjęcia zatrzymanym osobom bezdomnym i wysyłali je na prywatnych komunikatorach społecznościowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces toczył się od marca tego roku przed Sądem Rejonowym w Busku-Zdroju. W poniedziałek zapadł wyrok w tej sprawie. Byli funkcjonariusze policji oskarżeni byli o to, że robiąc zdjęcia osobom zatrzymanym przekroczyli swoje uprawniania.

„Jeden z mężczyzn został skazany na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem tej kary na okres dwóch lat. Wobec drugiego mężczyzny sąd wydał wyrok skazujący na osiem miesięcy pozbawienia wolności też w zawieszeniu na dwa lata (…). Obaj mężczyźni mają w okresie próby co pół roku informować sąd o przebiegu okresu próbnego. Dodatkowo mają też zapłacić po trzy tysiące złotych na rzecz pokrzywdzonych, obciążono ich też kosztami sądowymi – powiedział Tomasz Durlej, rzecznik prasowy Sądu Rejonowego w Kielcach.

Wyrok nie jest prawomocny.

O całej sprawie jako pierwsze we wrześniu 2019 roku poinformowało Radio Zet. Policjanci z wydziału prewencji buskiej komendy mieli poniżać i wyśmiewać zatrzymanych bezdomnych. Robiono im zdjęcia, jak siedzą na podłodze komisariatu i w toalecie. Zdjęcia zatrzymanych mieli sobie przesyłać funkcjonariusze w prywatnych konwersacjach w internetowych komunikatorach.

Obaj mężczyźni nie są już policjantami. Decyzją komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach zostali zwolnieni ze służby, toczyło się wobec nich także postępowanie dyscyplinarne.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl