TV Trwam wciąż blokowana

TV Trwam musi płacić za koncesję na nadawanie cyfrowe, z której nie może korzystać, bo jej miejsce na multipleksie zajmuje TVP.  To jest takie odkładanie i widać, że szukają pretekstu, żeby w ogóle nie dać – podkreślał Dyrektora Radia Maryja, o Tadeusz Rydzyk CSsR.

„Nie damy się zaszczuć; żądamy od KRRiT, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz podległego mu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także TVP natychmiastowego zejścia nadawcy publicznego z multipleksu pierwszego” – powiedziała poseł Anna Sobecka.

Nad sprawą bezprawnego blokowania TV Trwam miejsca na pierwszej platformie cyfrowej debatowali we wtorek posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Posiedzenie komisji zostało zwołane na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS. W spotkaniu wzięli udział: przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Jan Dworak, a także przedstawiciele podmiotów, które otrzymały pozytywne decyzje w ostatnim konkursie na pierwszy multipleks cyfrowy (MUX-1).

Politycy Platformy Obywatelskiej, którzy przewodniczyli spotkaniu, nie chcieli dopuścić do głosu przedstawiciela Fundacji Lux Veritatis. Dopiero przegłosowanie wniosku formalnego umożliwiło wypowiedź dyr. Finansowej Fundacji Lidii Kochanowicz-Mańk.

Natomiast wiceszef sejmowej komisji Jerzy Fedorowicz z PO zakończył posiedzenie mimo, że parlamentarzyści PiS chcieli złożyć dezyderat do KRRiT, Ministra Administracji i Cyfryzacji, a także Prezes UKE. W dokumencie znalazła się krytyczna ocena wyjaśnienia przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka w zakresie pluralizacji mediów

Politycy PiS podczas sejmowej komisji podnosili, że choć TV Trwam wygrała konkurs na koncesję naziemną dla nadawcy społeczno religijnego – do dziś nie może z niej korzystać.

Miejsce na MUX-1 zajmuje TVP wbrew ustawie o wdrażaniu telewizji cyfrowej w Polsce.Zgodnie z ustawą TVP powinna opuścić miejsce w momencie kiedy jej kanały na MUX-3 obejmą zasięgiem 95 proc. terytorium kraju. Ten warunek został już spełniony z naddatkiem; TVP ma bowiem zasięg 99,5 proc – mówiła poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT.

MUX3 ma już zasięg ponad 99 proc., nie tylko 95. Czyli zgodnie z ustawą telewizja publiczna powinna go opuścić. Po pierwsze mamy niezgodną z ustawą decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i chcielibyśmy zapytać: co urząd zamierza z tym zrobić? Co pani prezes zamierza z tym zrobić, ale pani prezes niestety nie ma. Pani prezes zlekceważyła posiedzenie komisji sejmowej. Cóż może być ważniejszego dla urzędnika państwowego niż przybycie na posiedzenie komisji sejmowej, na której zostało się wezwanym? Takie pytanie chcielibyśmy nadzorującym ten urząd, oraz ministrowi Administracji i Cyfryzacji zadać. Takiej możliwości nie mamy – stwierdziła była przewodnicząca Krajowej Rady.

Posłowie podnosili także, że nadawca TV Trwam choć nie nadaje musiał opłacić I ratę za koncesję w wysokości 1 mln 300 tys. zł. Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor Finansowy Fundacji Lux Veritatis zwracała uwagę, że nie można żądać od fundacji, żeby płaciła opłatę koncesyjną,kiedy w zamian za to nie może otrzymać świadczenia.

– Niestety zostaliśmy potraktowani trochę nie w porządku, ponieważ po pierwsze mamy zapłacić za świadczenie, którego nie otrzymaliśmy, bo nie przypuszczam, żeby Skarb Państwa czy Państwo Polskie kazało nam płacić za papier, który nie umożliwia nam nadawania na MUX1. Po drugie wyliczenie opłaty nie nastąpiło zgodnie z ustawą – zaznaczała Lidia Kochanowicz.

Jan Dworak, przewodniczący KRRiT powiedział, że proces cyfryzacji w Polsce został przeprowadzony w sposób wzorowy. Odnosząc się do opłat tłumaczył, że termin ten wynika z ustawy. „Opłatę uiszcza się w terminie 60 dni od przyznania koncesji” – podkreślał.

Lidia Kochanowicz-Mańk podkreśliła, że decyzja UKE dla TVP zakłada, iż nadawca publiczny ma prawo korzystać z miejsca na MUX-1 do 27 kwietnia 2014 roku. To jest niezgodne – jak tłumaczyła – z zapisem ustawy o zapisie dot. wdrożenia telewizji naziemnej.

Ustawodawca w tej ustawie zapisał jasno, że Telewizja Polska ma prawo do używania tych częstotliwości do momentu do kiedy MUX3 nie pokryje 95 proc.zamieszkanego obszaru Polski, ale nie dłużej niż do 27 kwietnia 2014 roku. Jest to jednoznaczne dla każdego prawnika, że jeżeli warunek pierwszy zostanie spełniony wcześniej – co nastąpiło 31 lipca tego roku – należy cofnąć tą częstotliwość, być może z urzędu. To powinien zrobić prezes UKE i wystąpiliśmy do prezesa UKE, o to żeby cofną tą częstotliwość bo ten warunek został spełniony – zauważyła Lidia Kochanowicz.

Poseł Barbara Bubula, była członek Krajowej Rady stwierdziła, że TVP najwyraźniej nie chce zejść z multipleksu pierwszego.

To jest niekorzystne ze względu na to, że dwukrotnie pojawia się na telewizorach, ludzi którzy mają odbiorniki naziemne, bo nadaje równocześnie z dwóch multipleksów. W dodatku umieściła w tym multipleksie we wrześniu, kiedy wiedziała, że z niego musi zejść TVP Info rozdzielone z TVP Regionalną. Jest to bardzo dziwne postępowanie. To kosztuje niebagatelną kwotę; w ciągu tych 7 miesięcy prawie 20 milionów złotych. W odpowiedzi na interpelację, która została mi udzielona takie informacje padły i niestety Telewizja Polska borykająca się z tak wielkimi kłopotami finansowymi lekką ręką wydaje te pieniądze zamiast zgodnie z prawem ustąpić miejsca TV Trwam –zaznaczała poseł Barbara Bubula.

Poseł Anna Sobecka przytoczyła opinię prof. dr hab. Mariusza Muszyńskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytety Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW). Jednoznacznie wynika z niej, że TVP powinna bezzwłocznie opuścić MUX-1.

Klub PiS dysponuje opinią prawną. Na zadane pytanie: czy po przekroczeniu ustawowego progu pokrycia sygnału programu nadawania z Multipleksu 3 terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na którym zamieszkuje co najmniej 95 proc. ludności, telewizja publiczna jest zobowiązana bezzwłocznie zaprzestania rozpowszechniania programów telewizyjnych z Multipleksu 1.? Pan prof. dr hab. Mariusz Muszyński z Wydziału Prawa i Administracji UKSW twierdzi i w tej opinii prawnej przedstawia, iż po przekroczeniu ustawowego progu pokrycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na którym zamieszkuje co najmniej 95 proc. ludności sygnałem programów nadawanych z MUX 3 telewizja publiczna jest zobowiązana bezzwłocznie zaprzestania rozpowszechniania tych programów przy wykorzystaniu MUX 1. – mówiła poseł Anna Sobecka.

o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja powiedział już po posiedzeniu komisji na antenie Radia Maryja i TV Trwam łącząc się telefonicznie, że to co się stało, bardzo jasno pokazuje, że sprawa wejścia na multipleks katolickiej telewizji jest pod wielkim znakiem zapytania. „Bardzo jasno widać jakieś manipulacje” – mówił.

Dyrektor katolickiej rozgłośni tłumaczył, że zamyka się ten system lewicowo- liberalny w mediach. Wszystkie miejsca – a ma być ich nawet 56 – są w rękach liberalno-lewicowych.

Walczymy o to jedno miejsce dla telewizji katolickiej, dla katolików. Wczoraj zapłaciliśmy już za koncesję 1mln 350 tys. i nie dostajemy miejsca, nie wiadomo też kiedy je dostaniemy. To jest takie odkładanie i widać, że szukają pretekstu, by może nawet w ogóle go nie dać. Jaki to jest system? Czy to nie jest totalitaryzm w mediach? To jest totalitaryzm w mediach. Jedna strona lewicowa ma te wszystkie media, bo jak widzimy Platforma Obywatelska, też jest lewicowa – akcentował Dyrektor Radia Maryja.

Transmisję z posiedzenia sejmowej komisji przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl