Tuczno: Warsztaty terenowe dla studentów WSKSiM  

W Tucznie trwają zajęcia terenowe w ramach podyplomowych studiów z polityki ochrony środowiska – ekologii i zarządzania, które prowadzi Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Zajęcia terenowe są ważnym elementem w kształceniu – podkreśla prof. Kazimierz Tobolski, wykładowca WSKSiM.

– To są jedyne tego typu studia. Tego nie ma w żadnych innych programach. Pomysłodawcą i organizatorem był prof. Szyszko – wskazuje prof. Tobolski.

Jak dodaje, dyscyplina ochrony przyrody jest mało znaną nauką, dlatego należy ją spopularyzować, aby młodzi ludzie mogli w przyszłości we właściwy sposób zająć się przyrodą. Najpierw trochę teorii, a następnie – jak wskazuje Leszek Stankiewicz – „staramy się w terenie te gatunki rozpoznawać po zachowaniu czy po głosie”.

Dzięki takim zajęciom można doświadczyć przyrody, na którą często człowiek nawet nie zwraca uwagi, poznać różne gatunki zwierząt oraz ich rolę dla ekosystemu. Nic więc dziwnego, że studia podyplomowe z ochrony środowiska w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej cieszą się zainteresowaniem wielu osób.

– Co ciekawe, spotykają się ludzie z różnych grup środowiskowych, o różnych zawodach, z różnych miejscowości z całej Polski. Na spotkaniach integracyjnych możemy wymienić swoje spostrzeżenia, uwagi zawodowe, niejednokrotnie pomagamy sobie wzajemnie – mówi Bogusław Dziubek, uczestnik warsztatów.

Głównym celem studiów jest przygotowanie do praktycznego wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju, będącej podstawą strategii gospodarczej Unii Europejskiej – wskazuje prof. Jan Szyszko.

– Są potrzebni ludzie, którzy nie tylko znają prawo, ale również wiedzą, jak funkcjonują zasoby przyrodnicze po to, żeby nimi kierować. Mają one służyć człowiekowi, a misją tego rządu, który mam zaszczyt reprezentować, jest to, żeby te zasoby udostępnić człowiekowi zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju – zaznacza minister środowiska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl