Dożynki w Spale z udziałem i pod patronatem prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale. Będzie to piętnasta odsłona wydarzenia, którego tradycja narodziła się w 20-leciu międzywojennym z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego. Dożynki odbędą się w dniach 16-17 września.

Zwyczaj organizowania w Spale dożynek, w których w roli gospodarza przyjmującego bochen chleba upieczonego z tegorocznych plonów występuje prezydent kraju, narodził się w 20-leciu międzywojennym. W latach 1927-1938 organizowano je z inicjatywy Ignacego Mościckiego.

Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach – Bronisław Komorowski. Andrzej Duda, jako prezydent weźmie w nich udział po raz trzeci.

Jak wskazuje strona Kancelarii Prezydenta RP, „jest to niezwykle ważne wydarzenie, wieńczące ogromny trud pracy, włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw”, będące „podziękowaniem za tegoroczne zbiory”, jak i prośbą o pomyślność w przyszłym roku.

Kancelaria informuje zarazem, że dwudniowym uroczystościom towarzyszyć będzie szereg atrakcji m.in.: konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP, występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

Główna część uroczystości, w której udział weźmie Andrzej Duda wraz z małżonką, rozpocznie się w niedzielę 17 września uroczystą Mszą św. w Kaplicy Polowej AK. Po Mszy korowód dożynkowy przejdzie z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie odbędzie się Ceremoniał Dożynkowy. W tym roku po raz pierwszy Ceremoniał Dożynkowy poprowadzi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

W przeddzień Dożynek Prezydenckich w Spale, 16 września 2017 roku odbędzie się z kolei konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym udział wezmą grupy reprezentujące wszystkie województwa. Celem konkursu jest m.in. kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych i kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

Dożynki w Spale objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta RP. Jak podkreśla prezydencka kancelaria, prezydent wyraża w ten sposób „głęboki szacunek i wdzięczność za pracę rolników polskich”. Kancelaria Prezydenta zaprasza organizatorów uroczystości dożynkowych z całego kraju, by włączyli się w program spalskich uroczystości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl