fot. PAP/Piotr Polak

Trzy lata temu zmarł Kornel Morawiecki

W piątek minęły trzy lata od śmierci Kornela Morawieckiego – marszałka seniora Sejmu VIII kadencji, działacza opozycji antykomunistycznej.

Kornel Morawiecki zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości. Polityk był jednym z najdłużej ukrywających się w PRL opozycjonistów. Uczestniczył w strajkach studenckich w 1968 roku. Z kolei w latach 70. związał się z opozycją demokratyczną. Później zaangażował się w NSZZ „Solidarność”.

W 1988 roku został odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie, Kazimierza Sabbata, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 r. Kornel Morawiecki został przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Orderem Orła Białego. Polityk zmarł 30 września 2019 r. w jednym z warszawskich szpitali.

„3 lata temu odszedł mój Tata – Kornel Morawiecki, człowiek, dla którego słowa: dobro i prawda, wolność i solidarność były sensem życia. Zawsze chciał Polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy, nawet, gdy kosztowało go to lata rozłąki z rodziną i ukrywania się. Wciąż brakuje mi jego obecności i mądrości, z której czerpałem. Tato – jeszcze raz dziękuję Ci za miłość i wyrozumiałość połączoną z wysokimi wymaganiami. Ziarno, które zasiałeś, wydało obfity owoc – a wolność i solidarność jest dziś w Polsce silniejsza niż kiedykolwiek” – napisał Mateusz Morawiecki, premier.

Pogrzeb Kornela Morawieckiego miał charakter państwowy. Odbył się 5 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Kornel Morawiecki spoczął w Alei Zasłużonych. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl