fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Pos. M. Zwiercan o śp. K. Morawieckim: Zawsze myślał o drugim człowieku, zawsze myślał o Polsce

Zawsze myślał o drugim człowieku, zawsze myślał o Polsce – tak zmarłego dziś Kornela Morawieckiego wspomina jego bliska współpracowniczka poseł Małgorzata Zwiercan.

Działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, szef koła poselskiego Wolni i Solidarni oraz ojciec premiera Mateusza Morawieckiego zmarł w wieku 78 lat.

Kornel Morawiecki od miesięcy chorował na raka trzustki. W ubiegłym tygodniu trafił do szpitala. W piątek został przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Orderem Orła Białego.

Poseł Małgorzata Zwiercan z Koła Wolni i Solidarni wspomina, że Kornel Morawiecki nigdy nie myślał o sobie.

Był moim przyjacielem. Przez ostatnie 4 lata razem siedzieliśmy w ławach poselskich. Był moim mentorem. Pamiętam, jak pod koniec lat 80’ poznałam Kornela – ta jego postawa, to, jakim był człowiekiem… On nigdy nie myślał o sobie. Zawsze myślał o drugim człowieku, zawsze myślał o Polsce. Walczył do samego końca. Wierzę w to, że on tej walki nie przegrał. Jak my, wierzący, wiemy, że odchodzi z tego świata na ziemi, ale teraz widocznie potrzebny jest tam. Będzie razem z nami i ja w to wierzę – mówi Małgorzata Zwiercan.

Kornel Morawiecki urodził się 3 maja 1941 roku. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości.

Był też jednym z najdłużej ukrywających się w PRL opozycjonistów. W 2015 roku związał się Pawłem Kukizem i z ugrupowania Kukiz’15 wystartował do Sejmu. Rok później założył własne ugrupowanie Wolni i Solidarni oraz koło parlamentarne pod tą samą nazwą. Mimo choroby postanowił kandydować w wyborach 13 października 2019. Jako kandydat PiS miał ubiegać się o mandat senatora na Podlasiu.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl