II Rowerowy Rajd Piaśnicki

Już w sobotę wyruszy II Rowerowy Rajd Piaśnicki śladami pomordowanych w lasach Piaśnickich w 1939 roku oraz śladami kapłanów Ziemi Puckiej. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Radio Maryja i TV Trwam.

II Rowerowy Rajd Piaśnicki rozpocznie się o godz. 09.00 we Władysławowie. Trasa obejmuje przejazd od Władysławowa (gmina Władysławowo) do Piaśnicy (gmina Wejherowo) przez Łebcz, Starzyno i Domatowo.

– Spotkamy się w przededniu dużych uroczystości, bo pragnę przypomnieć, że zawsze w pierwszą niedzielę października odbywa się uroczysta Msza święta w Piaśnicy. Z kolei my po raz drugi organizujemy Rowerowy Rajd Piaśnicki, który ma zintegrować mieszkańców powiatu puckiego, ale i nie tylko, bo w zeszłym roku mieliśmy gości chociażby z Trójmiasta i powiatu wejherowskiego. Rowerowy Rajd Piaśnicki ma przede wszystkim przypominać o tym, że wśród osób pomordowanych w Piaśnicy byli również księża, a dokładniej 56 kapłanów. Nasz Rajd jest szczególnie poświęcony księżom, którzy posługiwali na Ziemi Puckiej. Co roku staramy się przedstawić sylwetkę jednego z nich. W zeszłym roku mówiliśmy o ks. Ludwiku Angryku, a w tym roku będziemy wspominać księdza Alojzego Kaszubowskiego, który posługiwał w gminie Kosakowo – mówił Michał Kowalski, organizator.

Zbrodnia w Piaśnicy była de facto szeregiem masowych egzekucji dokonanych przez Niemców chwilę po wybuchu II wojny światowej. Masowe egzekucje w Piaśnicy stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja” – Intelligenzaktion.

– W Piaśnicy zginęło praktycznie 18 tysięcy osób. Większość z nich stanowiła polska inteligencja, a więc byli to księża, urzędnicy, nauczyciele, przedsiębiorcy. Przy tego typu zbrodniach zawsze mówi się o oprawcach, czyli Niemcach. My chcemy mówić o ofiarach, a zwłaszcza o duchownych, którzy tutaj polegli – podkreślił.

Najważniejszym elementem wydarzenia będzie złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem pomordowanych księży. Następnie odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo za pomordowanych.

– Zwieńczenie Rajdu będzie miało miejsce w Piaśnicy. Warto dodać, że w parafiach będzie podstawiony autokar dla tych chętnych, którzy chcieliby wziąć udział, a nie są w stanie przejechać rowerem. O godz. 11.30 wspólnie zapalimy znicze w Piaśnicy i będziemy modlić się przy grobach pomordowanych księży. Z kolei o godz. 12.00 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia – wskazał Michał Kowalski.

Organizator przypomniał, że II Rowerowy Rajd Piaśnicki ma charakter otwarty, a uczestnictwo jest nieodpłatne.

– Rajd ma spory dystans, bo liczy prawie 25 kilometrów w jedną stronę, natomiast jest on tak skonstruowany, że wykorzystujemy ścieżki rowerowe, które są dostępne dla wszystkich. Oczywiście będziemy mieli przystanki co pół godziny, a sam Rajd jest tak przygotowany, iż chętni mogą dołączyć się w każdym momencie – podsumował organizator.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl