fot. FB Koło Gospodyń Wiejskich Moszczenica Niżna

Agropromocja w Starym Sączu – wystawa rolnicza przyciągnęła tłumy

Wystawy, pokazy i degustacje – to tylko część atrakcji, jaka czekała na uczestników Agropromocji w Starym Sączu. Wystawa rolnicza przyciągnęła tłumy ludzi. 

Święto rolników i święto żywności – tak w dużym skrócie możemy powiedzieć o Agropromocji w Starym Sączu. Na imprezę przybyło około 300 przedstawicieli firm z branży rolniczej i okołorolniczej, a także wystawcy indywidualni – wśród nich m.in. twórcy ludowi, właściciele gospodarstw agroturystycznych, producenci żywności ekologicznej, czy też pszczelarze.

– To prawdziwe święto i uczta nie tylko dla mieszkańców małopolski, rolników, ale wiemy, że Sądecczyzna to wyjątkowy teren turystyczny i bogaty w atrakcje krajobrazowe, ale też duchowe, kulinarne – mówił dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Dominik Pasek.

Wśród wielu wystawców pojawili się m.in. przedstawiciele Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego.

– Moim marzeniem jest, żeby tę polską rasę utrzymać. Ta krowa powinna wypasać się na naszych łąkach, żeby ten krajobraz był coraz ładniejszy – wskazał prezes Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego, Piotr Smaga.

Podczas wydarzenia przypominano także o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe, którego gwarantem są Polscy rolnicy, a także pozostawienie ziemi w polskich rękach.

„Są politycy, którzy chcieliby od tego odejść”  – mówił członek prezydium rady krajowej rolniczej „Solidarności”, Wojciech Włodarczyk.

Agropromocja to także zachęta dla młodych, aby chcieli zajmować się produkcją rolną. Bardzo ważną rolę odgrywa strategia od pola do stołu.

– Produkty regionalne, potrawy – to wszystko rozkwita. Walczymy o półki w sklepach wielkometrażowych i pomału idziemy do przodu. Jeżeli się z tym przebijemy, to będzie się garnęła młodzież. Jeśli będą widzieć, że im to się to opłaca, to będą produkować zdrową żywność, a zdrowa żywność, to zdrowy naród – zaznaczył Wojciech Włodarczyk.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TV Trwam i Radio Maryja.

 

TV Trwam News

drukuj