fot. flickr

W Polsce nie występuje realne zagrożenie radiacyjne

Obecnie w Polsce nie występuje realne zagrożenie radiacyjne – zapewnił Błażej Poboży, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednocześnie wiceminister poinformował na specjalnej konferencji prasowej, że tabletki z jodkiem potasu są obecnie przekazywane z powiatowych jednostek straży pożarnej do samorządów.

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu rozpoczęła się w połowie września jako element działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Powodem były informacje medialne dotyczące walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Wiceminister Błażej Poboży podkreślił, że działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji mają charakter prewencyjny.

– Nasze działania mają charakter rutynowy, standardowy, przewidziany w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, które w naszej ocenie nie występuje w tej chwili. Musimy przygotowywać się na warianty, które wydają się dziś niemożliwe. Proces dystrybucji jest na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej, za pośrednictwem wojewodów i w oparciu o ich decyzje, tabletki służące do suplementacji jodku potasu są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Dodał, że w niektórych województwach tabletki znajdują się już w punktach odbioru, którymi najczęściej są szkoły.

Wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządu ustali sposób dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do obywateli. Polityk zapowiedział, że wystarczy ich dla wszystkich, którzy będą ewentualnie musieli je przyjmować.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl