PAP/Tomasz Gzell

Zakwit toksycznych alg przyczyną pomoru ryb w Odrze

Zakwit toksycznych złotych alg odpowiada za pomór ryb w Odrze – wynika ze wstępnego raportu Zespołu do spraw sytuacji na tej rzece. Opublikowane dane wskazują, że od końca lipca tego roku do prawie połowy września zaobserwowano na Odrze ponad 249 ton śniętych ryb.

Autorzy wstępnego raportu zarekomendowali w związku z tym stworzenie systemu ciągłego pomiaru jakości wód, dalszą kontrolę podmiotów prowadzących zrzut zanieczyszczonych wód do Odry oraz wdrożenie systemu wczesnego ostrzegania.

Obecna w trakcie prezentacji raportu Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, zapewniła, że będą proponowane rozwiązania, by sytuacja na Odrze się nie powtórzyła.

– Przeciwnik, z którym się mierzymy, jest dla nas olbrzymim wyzwaniem, ale nasza determinacja jest równie mocna. Wierzę, że przy zaangażowaniu tych wszystkich osób – ekspertów i naukowców – będziemy w stanie w późniejszym czasie odpowiadać na pojawiające się pytania, a co najważniejsze – zaproponować rozwiązania, aby sytuacja na Odrze się nie powtórzyła – powiedziała Małgorzata Golińska.

W przygotowanie wstępnego raportu na temat sytuacji na Odrze zaangażował się zespół 49 naukowców z 14 ośrodków oraz instytucji.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl