fot. facebook.com

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiedział się po stronie „frankowiczów”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś dwa wyroki korzystne dla ,,frankowiczów”. W pierwszej sprawie uznał, że w przypadku uznania umowy kredytowej zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną konsumenci mogą domagać się od banków rekompensat wykraczających poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych. Banki nie mają natomiast prawa żądać podobnych roszczeń od klientów.

W drugiej sprawie unijny Trybunał orzekł, że sądy mogą zarządzać środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy.

Orzeczenia z zadowoleniem przyjął prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszego wyroku. To jest najważniejsza sprawa, że bankom nie należy się wynagrodzenie, a konsument może się tego domagać przy spełnieniu przepisów prawa krajowego. Druga sprawa też jest bardzo ważna, bo konsument, który spłacić kapitał, może wnioskować do sądu, aby dalej nie płacić rat do czasu zakończenia postępowania sądowego – mówił Arkadiusz Szcześniak.

Wyrok TSUE najpewniej pociągnie za sobą serię pozwów wobec banków, które będą musiały zwrócić nadpłacony kapitał.

Sektor bankowy skrytykował oba orzeczenia. Związek Banków Polskich wskazał przy tym o niesprawiedliwości i skrajnym uprzywilejowaniu „frankowiczów”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl