Trwają pracę nad zrównaniem aplikacji mObywatel z tradycyjnymi dokumentami

W Sejmie ruszyły prace nad rządowym projektem ustawy o aplikacji mObywatel. Przepisy zrównują dokumenty cyfrowe zawarte w aplikacji z tradycyjnymi dokumentami.

We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Później rządowe regulacje przyjęła sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Sekretarz stanu w KPRM, Adam Andruszkiewicz, przekonywał w Sejmie, że dzięki nowym rozwiązaniom wiele spraw będzie można załatwić bez wychodzenia z domu.

Aplikacja – jak dodał – umożliwi również płatności online za usługi publiczne.

– Na mocy ustawy przede wszystkim zyskujemy możliwość potwierdzania naszej tożsamości za pośrednictwem aplikacji mObywatel na równi z dokumentem tradycyjnym w rozumieniu dowodu osobistego. Można powiedzieć wprost, że ustawa powoduje przede wszystkim jedną radykalną, rewolucyjną wręcz dla społeczeństwa zmianę polegającą na tym, że dokument cyfrowy, stwierdzający naszą tożsamość, będzie traktowany w państwie na równi z dowodem osobistym – zaznaczył Adam Andruszkiewicz.

Zgodnie z projektem na równi z tradycyjnymi dokumentami będą respektowane e-dokumenty, tj. dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne i studenckie.

Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty oraz przy przekraczaniu granicy.

Drugie czytanie rządowego projektu ma się odbyć w środę o godz. 16.00.

RIRM

drukuj