fot. autorstwa Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8195373

Trwa Festiwal „Lipcowi” upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej

„Zależy nam, aby pamięć o Obławie Augustowskiej była żywa, nie tylko w regionie, ale w całej Polsce, a w przyszłości – także na świecie” – powiedział Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. Upamiętnienia Obławy Augustowskiej. 12 lipca przypada Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Instytut Pileckiego w dniach 9-12 lipca organizuje z tej okazji Festiwal „Lipcowi”, w trakcie którego występują między innymi artyści, historycy, świadkowie historii oraz lokalna społeczność.

W lipcu 1945 r. sowieccy funkcjonariusze podjęli decyzję o przeprowadzeniu likwidacji polskiego podziemia w rejonie Augustowa, Suwałk, Sejn i Lipska. Tamte wydarzenia określane są jako Obława Augustowska. W wyniku tych działań życie straciły co najmniej 592 osoby zamordowane przez Sowietów. Los ok. 900 osób pozostaje nieznany.

Autorstwa Kamil Korbik – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71111136

Autorstwa Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8195481

W sobotę 9 lipca w godz. 10.00-16.00 odbył się piknik edukacyjny na Rynku Zygmunta Augusta w Błoniach nad rzeką Nettą. W programie znalazły się m.in. punkt rekonstrukcji cyfrowej starych fotografii, warsztaty z gry „Konspiracja” i spotkania ze świadkami historii. O godz. 20:30 miała miejsce premiera koncertu „Lipcowi”. Na scenie wystąpili: zespół Żurkowski, Swiernalis, Robert Cichy, Meek, Oh Why? Ana Andrzejewska, Olena Yanchuk – Rosava.

W niedzielę 10 lipca o godz. 21.00 w Gibach w Podwórku Augustowskich Placówek Kultury przy Rynku Zygmunta 9 odbył się kameralny pokaz filmu dokumentalnego „A może tego nie wolno mówić?” w reżyserii Jacka Petryckiego. Reżyser w latach 80-tych dotarł do rodzin osób zaginionych w Obławie i zebrał ich relacje. Wywiózł taśmy do Wielkiej Brytanii, gdzie można było je legalnie wyświetlać.

Z kolei na poniedziałek zaplanowano spacer śladami ofiar Obławy.

Główne obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej odbędą się we wtorek 12 lipca. Na godz. 16.00 w Błoniach nad Nettą zaplanowano wernisaż wystawy „LIPCOWI – Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej”. O godz. 17.00 z Błoń w kierunku „Domu Turka” przejdzie Marsz Pamięci Obławy Augustowskiej, o godz. 17.30 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod „Domem Turka”. Wydarzenie zakończy się uroczystą Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego w intencji ofiar Obławy Augustowskiej oraz ich rodzin.

Instytut Pileckiego to miejsce stworzone na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX wieku: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań. W lipcu 2021 r. Instytut Pileckiego wykupił z rąk prywatnych i uratował tzw. „Dom Turka” w Augustowie – dawną siedzibę oraz więzienie NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W tym miejscu wkrótce powstanie Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

Więcej informacji o Festiwalu „Lipcowi” można znaleźć [tutaj].

 

Family News Service/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl