fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Trwa budowa zapory na granicy Polski z Białorusią

Na polsko-białoruskiej granicy wciąż dochodzi do incydentów z udziałem nielegalnych migrantów. Aby w przyszłości zapobiec masowej nielegalnej migracji, wzdłuż linii granicznej powstaje zapora.

Sytuacja na wchodzie Polski – choć spokojniejsza – nadal pozostaje niestabilna. Tylko minionej doby doszło do 9 prób nielegalnego przekroczenia granicy – informuje rzecznik Straży Granicznej, porucznik Anna Michalska.

– Te osoby przecięły concertinę i przeszły na stronę polską. Kiedy zatrzymywaliśmy te osoby, białoruscy żołnierze zaczęli rzucać w stronę polskich patroli kamieniami – podkreśla Anna Michalska.

Służby białoruskie strzelają w polską stronę z broni sygnałowej, rzucają szklanymi butelkami oraz petardami hukowymi. Mimo trudnych warunków, Straż Graniczna, cały czas dba o bezpieczeństwo.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1485566348126269442

 

Osoby, które udaje się zatrzymać, trafiają do specjalnych ośrodków. Obecnie przebywa w nich ok. 1600 migrantów.

– Ok. 3/4 tych osób czeka na przyznanie statusu uchodźcy. Złożyli wnioski o ochronę międzynarodową. Pozostali albo nie otrzymali takiego statusu, albo czekają na decyzje zobowiązujące do powrotu na terytorium ich kraju – wyjaśnia rzecznik Straży Granicznej.

Jesienna eskalacja kryzysu na granicy zmusiła polskie władze do wprowadzenia 1 września minionego roku stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim. Wiązało się to z zakazem wjazdu na ten teren, z wyłączeniem mieszkańców i miejscowych firm. Przepisy, ale już nie w ramach stanu wyjątkowego, tylko w drodze rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, będą obowiązywać do 1 marca. Przedsiębiorcom, głównie z branży hotelarskiej i gastronomicznej, których interesy zostały dotknięte zmianami, przysługuje rekompensata.

– Wynosi 65 proc. średnich przychodów, dawniej było – jak obowiązywał stan wyjątkowy – z 3 poprzedzających miesięcy, czyli miesięcy letnich. W tej chwili ten okres wydłużono do 6 miesięcy – tłumaczy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W samym 2021 roku przyznano 181 takich świadczeń. Przedsiębiorcom wypłacono ponad 7,5 mln zł.  Wszystko wskazuje na to, że wraz z początkiem wiosny na granicy znów pojawią się większe grupy nielegalnych migrantów – mówi rzecznik ministra – koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

– Cudzoziemców, którzy w tej chwili są na Białorusi, jest ok. 4 tysięcy, a nawet 5 tys. Mowa o wszystkich, którzy przebywają na całym terytorium białoruskim – zaznacza Stanisław Żaryn. 

Według polskich służb reżim Łukaszenki przygotowuje się do uruchomienia szlaków migracyjnych z Bliskiego Wschodu. Trudno jednak przewidzieć, co się ostatecznie wydarzy – zaznacza ekspert ds. bezpieczeństwa, Sebastian Trojak.

– Na początku wydawało się nam, że jest to spontaniczne, natomiast z przebiegu tych działań jasno wynika, że są to działania sterowane, kontrolowane, programowane przez służby rosyjskie i białoruskie – wskazuje Sebastian Trojak.

Dlatego na ponad 180-kilometrowym odcinku wschodniej granicy powstanie zapora o wysokości 5,5 metra. Budowa rozpoczęła się 25 stycznia.

– Jesteśmy przekonani, że skończymy ją w pierwszej połowie czerwca. To jest finansowane z budżetu Straży Granicznej, Sejm dokonał stosownych przesunięć i zabezpieczenia środków. W budżecie mamy 1,615 mln na ten cel – wylicza wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

Prace przebiegają zgodnie z planem. W najbliższych dniach na budowę trafią pierwsze partie słupów i przęseł, które razem będą stanowić podstawę zapory. Kolejnym ważnym elementem będzie uzbrojenie zapory w nowoczesne systemy elektroniczne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl