fot. PAP/Darek Delmanowicz

Straż Graniczna: Minionej doby skontrolowano prawie 55 tys. osób wjeżdżających do kraju

W poniedziałek skontrolowano 54,7 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 48,8 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała Straż Graniczna.

W ubiegłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie, dzięki któremu do wjazdu na terytorium RP są uprawnieni m.in. obywatele UE przejeżdżający przez Polskę do miejsca zamieszkania oraz – w związku ze zbliżającymi się egzaminami – uczniowie pobierający w Polsce naukę.

Wśród uprawnionych do przekraczania granicy znaleźli się zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport, podróżujący tranzytem przez terytorium RP – innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy – w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu go.

Do kraju mogą też wjechać uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce. Jak wyjaśniło MSWiA w piątkowym komunikacie, potrzeba włączenia ich do katalogu wynika z przyjętego przez MEN harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w okresie od 8 czerwca do 28 sierpnia.

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej – z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją – została przedłużona do 12 czerwca.

PAP

drukuj