fot. Monika Bilska

Telewizja Trwam trwa przy prawdzie i Bogu już 20 lat

12 czerwca 2003 roku Telewizja Trwam rozpoczęła regularne nadawane programu. Początkowo sygnał był przekazywany przez satelitę i sieci kablowe. W 2014 r. dotarł do domów widzów poprzez multipleks.  Przez dwie dekady swojego istnienia telewizja przekazuje ważne informacje, prezentuje interesującą publicystykę, ciekawe filmy oraz tworzy niezwykłą wspólnotę modlitewną wraz z odbiorcami.

Telewizja Trwam – obok Radia Maryja, „Naszego Dziennika” i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej – jest dopełnieniem wielkiego dzieła ewangelizacyjnego.  Do stworzenia telewizji osobiście namawiał o. Tadeusza Rydzyka CSsR św.  Jan Paweł II, o czym Ojciec Dyrektor wspomina na łamach „Naszego Dziennika”.

„Kiedy po raz pierwszy zostałem zaproszony na kolację u Ojca Świętego, Jan Paweł II zapytał mnie: »Kiedy telewizja?«. Odpowiedziałem: »Jak Ojciec Święty pobłogosławi, to za rok«. Na kolejnych spotkaniach Jan Paweł II często wracał do tego tematu, czuło się niezwykłą miłość, życzliwość Ojca Świętego” – podkreślał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Od pierwszego dnia regularnego nadawania na antenie TV Trwam pojawiły się serwisy informacyjne, gdzie rzetelnie przekazywane są podstawowe informacje o Polsce, świecie i Kościele. Telewizja Trwam podejmuje tematy, które inne media pomijają – podkreślił socjolog dr Jakub Koper.

– Kiedy wszyscy twierdzili, że pewnych rzeczy nie da się załatwić, nie można pokazywać, TV Trwam robiła tak, że pokazywała właśnie te rzeczy, pokazywała inny punkt widzenia – zwrócił uwagę dr Jakub Koper.

Telewizja mówiła m.in. o zagrożeniach wynikających z ideologii gender czy o prawie do życia dla dzieci poczętych, które były podejrzewane o ciężką chorobę. TV Trwam to medium ewangelizacyjne, które tworzy wyjątkową wspólnotę modlitewną. Jest ona szczególnie istotna dla osób, które nie mogą wyjść z domu – zaznaczył ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii Św. Brygidy w Gdańsku.

– Telewizja Trwam zapewnia tymże ludziom, którzy pozostają w domach, uczestnictwo we wspólnocie – zarówno w Różańcu świętym, a także w Apelu Jasnogórskim – zaznaczył kapłan.

Telewizja regularnie gości na Jasnej Górze w godzinie apelu na wieczornej modlitwie Narodu Polskiego. To przepiękna modlitwa kończąca dzień – podkreślił teolog ks. Jan Uchwat.

– Kończy dzień z Maryją, kończy dzień we wspólnocie. Mamy świadomość tego, że miliony katolików w tym momencie modlą się na różańcu, śpiewają, wzywają Maryję – wskazał duchowny.

Przez 20 lat TV Trwam informowała o wielu dziś już historycznych wydarzeniach, m.in. towarzyszyła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w ostatnich latach jego posługi na Stolicy Apostolskiej, czuwała i modliła się za niego szczególnie w dniach jego choroby i odchodzenia do Domu Pana. Dziś na antenie regularnie przypomina się nauczanie św. Jana Pawła II. Telewizja towarzyszyła też Benedyktowi XVI w jego posłudze piotrowej. Papież Benedykt XVI w 2012 r. przyjął pielgrzymkę Radia Maryja i TV Trwam w Watykanie.

Telewizja upomina się też o obecność wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej i to jest jednym z powodów częstych ataków zarówno na telewizję, jak i Radio Maryjawskazał przewodniczący „Solidarności”, Piotr Duda.

Nie atakują słabych. Silnych atakują – stąd jest atakowany o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Radio Maryja, TV Trwam, tak samo jak nie atakują innych związków zawodowych, tylko atakują Związek Zawodowy „Solidarność” – zwrócił uwagę.

Zdominowana przez osoby związane z Platformą Obywatelską Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła TV Trwam miejsca na multipleksie. Wywołało to powszechne społeczne niezadowolenie. W obronę stacji zaangażowały się miliony Polaków. W ponad 200 miastach w Polsce i na świecie przeszły manifestacje. Największa odbyła w Warszawie 29 września 2013 roku. TV Trwam w walce o miejsce ma multipleksie wspierała „Solidarność” – przypomniał przewodniczący gdańskiej „Solidarności”, Krzysztof Dośla.

– Życie pokazało, że trzeba było się upomnieć o wolność słowa, o to, żeby te wartości, które są wartościami ogólnoświatowymi, można było na antenie telewizyjnej głosić – mówił działacz.

Po wielu wysiłkach i ogromnej społecznej presji 5 lipca 2013 roku KRRiT przyznała TV Trwam koncesję, a 14 lutego 2014 r. stacja rozpoczęła nadawanie na cała Polskę w cyfrowym systemie naziemnym. TV Trwam jest jedyną ogólnopolską telewizją katolicką. W tych trudnych czasach zamętu, naporu skrajnie lewicowych ideologii, mamy obowiązek trwać przy zasadach należących do kanonu kultury łacińskiej – przypomniał prof. Piotr Jaroszyński.

– Są  istotne dla odbudowywania niepodległości i suwerenności zarówno w sensie politycznym, jak i narodowym, społecznym – zaznaczył.

Ojciec Święty Jan Paweł II mówił do rodziny Radia Maryja: „Macie jeszcze dużo do zrobienia w Polsce”. Ten apel Papieża Polaka jest ciągle aktualny.

O 20 latach działalności TV Trwam mówiła w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Hanna Karp z KRRiT. [słuchaj] [czytaj]

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl