Tablica upamiętniająca zamordowanych mieszkańców Wiązownicy

Dziś w Wiązownicy na ścianie miejscowego Kościoła parafialnego zostanie odsłonięta okolicznościowa tablica upamiętniająca mieszkańców zamordowanych przez OUN-UPA 17 kwietnia 1945 roku.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14:00 Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Stanisława Jamrożka, metropolitę przemyskiego. Godzinę później odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie tablicy.

W trakcie uroczystości zostanie również odczytany Apel poległych, następnie żołnierze 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej oddadzą salwę honorową.

Tablica ma upamiętniać tragiczne wydarzenia z 17 kwietnia 1945 r. Wówczas oddział OUN-UPA zamordował ponad stu mieszkańców Wiązownicy i okolicznych miejscowości. Mord został dokonały na niewinnych mieszkańcach, wśród których były również kobiety i dzieci. Wielu z nich podczas spalenia wsi przez OUN-UPA spłonęło w ogniu, albo zostało zamordowanych w okrutny sposób.

Jak zaznacza poseł Mieczysław Golba była to największa zbrodnia dokonana przez oddział UPA.

– 17 kwietnia 1945 roku napad oddziału bojówek OUN-UPA na Wiązownicę spowodował, że zginęło ponad 100 mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości. Można powiedzieć, że była to jednorazowa największa zbrodnia na terenie dzisiejszej Polski dokonana przez oddział UPA oraz bojówki terenowe i służby bezpieki banderowskiej OUN. Niestety nie zostało to na trwałe zapisane w pamięci potomnych. Dlatego nasza inicjatywa, Komitetu Społecznościowego, który powstał w Wiązownicy właśnie po to, aby upamiętnić tamte wydarzenia. Do komitetu weszło ponad 30 osób z Wiązownicy i okolicznych miejscowości – zaznaczył poseł Mieczysław Golba.

Poseł dodaje również, że dotychczas te tragiczne wydarzenia nie zostały w żaden sposób upamiętnione. Co więcej częstokroć temat ten był przemilczany.

– Przez kilkadziesiąt lat tragiczne wydarzenia 17 kwietnia 1945 roku nie zostały upamiętnione chociażby zwykłą tablicą, czy pomnikiem, jak również nie oddano hołdu pomordowanym. Musieliśmy czekać prawie 70 lat, aby dzisiaj można było o tym mówić.  W wielu rodzinach ten temat był żywy, ale też w wielu był przemilczany. Dlatego naszym obowiązkiem moralnym jest trwale upamiętnić te krwawe wydarzenia. Nie możemy się bać nazywać rzeczy po imieniu, że to było ludobójstwo – dodał poseł Mieczysław Golba.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl