PAP/Artur Reszko

Szef SG: Do budowy zapory zostaliśmy zmuszeni przez reżim Aleksandra Łukaszenki

Do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaliśmy zmuszeni przez atak reżimu Aleksandra Łukaszenki na suwerenną Polskę – powiedział gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej w Tołczach (woj. podlaskie), na miejscu budowy systemu ochrony granicy.

Dziś w Kuźnicy premier Mateusz Morawiecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz m.in. szef Straży Granicznej wzięli udział w naradzie dotyczącej obecnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy wschodniej flanki Unii Europejskiej i NATO. Wizytowali również miejsce budowy zapory w Tołczach.

„Do budowy zostaliśmy zmuszeni przez reżim Aleksandra Łukaszenki, przez jego atak na suwerenną Polskę, a na to naszej zgody nigdy nie będzie” – zapewnił podczas konferencji prasowej gen. Tomasz Praga.

Podkreślił, że „budowa bariery jest największą inwestycją w historii Straży Granicznej”.

„W mojej ocenie wpłynie ona nie tylko na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, ale również na stan bezpieczeństwa w całej naszej ojczyźnie” – powiedział.

Wyjaśnił, że zapora fizyczna w postaci 5,5-metrowego płotu z metalowych przęseł „jest tylko jednym z elementów systemu ochrony granicy”.

„Oprócz niej odcinek ten będzie naszpikowany elektroniką” – zapowiedział.

System ochrony granicy polsko-białoruskiej będzie wyposażony w ponad 2,5 tys. kamer. Specjalne urządzenia i czujniki będą chroniły zaporę przed dywersją, m.in. podkopami.

Gen. Tomasz Praga poinformował, że na odcinku między Medyką a Korczową „już funkcjonuje perymetria”.

„System ten sprawdza się rewelacyjnie. Podobny będzie funkcjonował tutaj. Każda zapora jest do przełamania, jeżeli nie będzie właściwie nadzorowana. W związku z tym, że zmienia się system zabezpieczenia tego odcinka, musimy zmienić system pełnienia służby. Między innymi dzięki ustawie modernizacyjnej będziemy mogli dodatkowo skierować tu młodych funkcjonariuszy. Straż Graniczna otrzyma w najbliższych latach dodatkowo ok. 700 etatów. Ci wszyscy funkcjonariusze zostaną skierowani na ścianę wschodnią i do placówek pierwszoliniowych” – ocenił.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1493880394663567364

Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej inwestycja jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej. Cała inwestycja ma kosztować 1,6 mld zł.

W ramach Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025 Straż Graniczna planuje zbudowanie bariery elektronicznej na całej lądowej zewnętrznej granicy UE: z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl