fot. Tomasz Strąg

Szef MON o Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie: Będzie bez zbędnej zwłoki

Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił w czwartek, że budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ruszy „bez zbędnej zwłoki”. Według niego, jest „więcej niż szansa”, że Muzeum powstanie w ciągu kilku lat.

We wtorek Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę dotyczącą opracowania w ciągu 90 dni aktualizacji programu inwestycji dotyczącego budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie – informowało MON w komunikacie. W czwartek w Polskim Radiu Mariusz Błaszczak był pytany, czy jest szansa, że muzeum powstanie w najbliższych latach.

„Jest więcej niż szansa. (…) Nareszcie mamy rozstrzygnięty przetarg na dokumentację, a więc bez zbędnej zwłoki będziemy realizować muzeum” – zapewnił Mariusz Błaszczak.

Szef MON dodał, że jednym z projektantów będzie architekt, publicysta i polityk Czesław Bielecki, który zaprojektował m.in. gmach Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie.

W przesłanym PAP we wtorek komunikacie MON dodało, że umowy podpisane z pracownią projektową DiM`84 Dom i Miasto Sp. z o.o. dotyczą także „opracowania kompletnej, wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszelkich stosownych pozwoleń i uzgodnień oraz pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją robót”.

Wskazano, że dzięki podpisanym we wtorek dokumentom wkrótce możliwe będzie rozpisanie przetargu na budowę, przypominając że Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma być filią Muzeum Wojska Polskiego.

„Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum. Od 2018 roku w MON pracuje zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy” – czytamy w komunikacie MON.

Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa, nazywana zwyczajowo „Cudem nad Wisłą”, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem brytyjskiego polityka, dyplomaty i pisarza Edgara D’Abernon, była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl