Komisja Smoleńska zbuduje replikę Tu-154M

Powstanie wierna kopia samolotu Tu-154M w mniejszej skali – zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika „wSieci” prof. Wacław Berczyński, szef podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej, powołanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Stworzony ma być model skrzydła tupolewa, odwzorowujący jego realne parametry. Prof. Wacław Berczyński wskazał, że pozwoli to sprawdzić, w jaki sposób tupolew zachowuje się w locie w różnych zdarzeniach.

Chodzi m.in. o sytuację lądowania, utratę końcówki skrzydła czy też zmienne położenie klap. Podkomisja nawiązuje kontakty z kilkoma krajami w regionie, by zdobyć niemal identyczne skrzydło.

W końcu możemy spodziewać się rzetelnych analiz i badań dot. wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem – mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Gosiewska, wdowa po śp. wicepremierze Przemysławie Gosiewskim.

– Żmudnie i profesjonalnie dochodzić do prawdy; być może tej komisji wywiady sąsiednich państw chętniej przekażą materiały, które posiadają, bo ja wierzę w to głęboko, że w XXI wieku, to co zdarzyło się w biały dzień w środku Europy zostało zarejestrowane.  Pytanie tylko: dlaczego nie jest to upublicznione i przekazane opinii publicznej, Polakom i światu? Prawda może być na tyle przerażająca, że ktoś, kto ją zna, nie chce jej pokazać – ocenia polityk.  

Prof. Wacław Berczyński, szef rządowej podkomisji ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej poinformował, że zespół jest w posiadaniu nagrania zawierającego korespondencję tupolewa z wieżą w Smoleńsku. Ma ono pochodzić od Łotyszy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl