W Polsce brakuje prokuratorów

Na skutek zaniedbań rządu PO-PSL w polskim wymiarze sprawiedliwości panuje deficyt prokuratorów. W ciągu ostatnich pięciu lat odeszło ponad 700 z nich, 400 nikt nie zastąpił. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Poprzednia koalicja rządząca, szukając oszczędności, wprowadziła limit aplikacji prokuratorskich.

Gazeta na podstawie danych Prokuratury Krajowej i Ministerstwa Sprawiedliwości wyliczyła, że od 2011 do 2015 roku w stan spoczynku odeszło 737 prokuratorów. W ich miejsce przyjęto zaledwie 305 aplikantów.

Według ekspertów braki są na tyle duże, że nie uda się ich w najbliższym czasie nadrobić. Poseł PiS Stanisław Piotrowicz, prokurator w stanie spoczynku, zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich kilku lat prokuratura nie zrealizowała w pełni swoich zadań.

– Myślę, że problem nie tkwi tyle w kadrach prokuratorskich, co w wewnętrznej organizacji prokuratury, organizacji takiej, która umożliwiałaby realizowanie tego, do czego prokuratura została powołana. Myślę, że problem jest nie tyle w ilości prokuratorów, co w jakości prokuratorów, w ich zaangażowaniu, w zorganizowaniu warsztatu pracy i organizacji wewnętrznej prokuratury – podkreśla poseł Stanisław Piotrowicz.   

Obecny minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podjął już działania w tej sprawie. W tym roku przyznał 132 etaty dla przyszłych prokuratorów, uczących się na pierwszym roku w krakowskiej szkole.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl