fot. twitter.com/terytorialsi

MON: Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT powołani w pilnym trybie realizują zadania na granicy

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powołani w trybie natychmiastowego stawiennictwa realizują zadania na granicy z Białorusią w ramach operacji „Silne Wsparcie” – podało w środę ministerstwo obrony.

„Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT powołani w trybie natychmiastowego stawiennictwa realizują zadania w ramach operacji «Silne Wsparcie»„ – podano w środę na Twitterze resortu obrony. Zamieszczono też zdjęcia żołnierzy WOT podczas patrolu w Sokółce na Podlasiu.

W poniedziałek po południu WOT informowały, że żołnierze dwóch batalionów 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali w trybie alarmowym wezwani do stawiennictwa w jednostce. Rzecznik dowództwa WOT płk Marek Pietrzak powiedział, że wezwanie to dotyczy około tysiąca żołnierzy, którzy stawiają się już do jednostek. Zaznaczył, że działania te są bezpośrednim następstwem sytuacji przy granicy i przypomniał, że przed południem był już ogłoszony alert o podwyższeniu statusu gotowości do natychmiastowego stawiennictwa. Wyjaśnił, że nie jest to „mobilizacja”.

„Podnieśliśmy status gotowości sił do natychmiastowego stawiennictwa. Dlaczego? Dlatego, że nasi żołnierze są takimi osobami, które normalnie pracują na co dzień. W momencie, gdy dochodzi do sytuacji kryzysowej i my chcemy ich użyć, to możemy ich powołać zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony w trybie natychmiastowego stawiennictwa, bo poza tym trybem oni pełnią służbę rotacyjnie” – wyjaśnił płk Marek Pietrzak.

Dodał, że WOT poprosiły także żołnierzy, aby uprzedzili, poinformowali swoich pracodawców, także rodziny, że są wezwani do jednostek, stawiennictwo jest do godz. 21.00. Dodał, że nie wiadomo, czy od razu, jeszcze w poniedziałek, będą wysyłani na granicę i w które miejsca, bo są już tam także terytorialsi, którzy wspomagają inne służby, także innych żołnierzy. Zaznaczył, że obecna kryzysowa sytuacja ma miejsce „punktowo” koło Kuźnicy, ale być może będzie konieczność wsparcia służb w innych miejscach, na innych odcinkach, albo wsparcia tego odcinka.

„Tutaj sytuacja jest dynamiczna” – dodał.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl