Szef MON w Czarnogórze o NATO i współpracy dwustronnej

Udział wojsk Czarnogóry w wielonarodowym batalionie NATO oraz dwustronna współpraca szkoleniowa i modernizacyjna były tematami poniedziałkowych rozmów w Podgoricy szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza z ministrem obrony Czarnogóry Predragiem Boszkoviciem.

Po rozmowie Antoni Macierewicz podziękował za deklarację gotowości wysłania czarnogórskich żołnierzy do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Polsce.

Jak powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej, batalion ten „odgrywa fundamentalną rolę w obronie i odstraszaniu wobec jakiejkolwiek próby agresji na Polskę i na NATO”. Antoni Macierewicz powiedział, że przyjął tę deklarację „z radością i nadzieją” oraz „mając świadomość, że jej realizacja zapewne będzie możliwa dopiero w następnej rotacji”.

„Na wschodniej flance NATO każdy żołnierz jest na wagę złota i za tę determinację naprawdę jesteśmy wdzięczni; w tej sprawie sama dobra wola i zapowiedź jej realizacji jest bardzo istotna” – zaznaczył szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

„Polska jest szczególnie zainteresowana wzmacnianiem NATO i cieszymy się, że Czarnogóra, jej doświadczenie i potencjał oraz marynarka będą wspierały bezpieczeństwo naszych państw” – powiedział Antoni Macierewicz.

Rozmowy dotyczyły także kontaktów sił zbrojnych i przemysłów obronnych obu krajów. W najbliższym czasie przedstawiciele ministrów mają przedyskutować szczegóły, zwłaszcza – jak powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej – „jeżeli chodzi o problemy związane z marynarką, wojskami lądowymi i być może także ze śmigłowcami”.

„Oprócz tego rozmawialiśmy o nowej inicjatywie, która rodzi się na kanwie doświadczeń z tego lata – inicjatywie prezydentów państw Europy Środkowej, popartej tak zdecydowanie przez prezydenta (USA Donalda) Trumpa, która dała owoce w postaci konferencji Trójmorza” – powiedział Antoni Macierewicz.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej wyraził przekonanie, że „będzie bardzo użyteczne, jeżeli ministrowie obrony tego obszaru będą wymieniali i konsultowali szereg kwestii związanych z problemami bezpieczeństwa i obronności”.

„Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszym niespokojnym i pełnym zagrożeń świecie im więcej integracji transatlantyckiej, im bardziej porozumiewamy się w tym obszarze europejskim, także środkowoeuropejskim, tym bardziej stajemy się odporni na wszelkie zewnętrzne zagrożenia” – dodał Antoni Macierewicz.

Minister Predrag Bosković powiedział, że szczegóły, dotyczące liczebności czarnogórskiego kontyngentu i rodzaju wojsk zostaną jeszcze ustalone. Poinformował, że tematem rozmowy był także rozwój współpracy wojskowej, przede wszystkim przy modernizacji i szkoleniu.

Podkreślił zaangażowanie Czarnogóry – mimo niewielkich liczebnie sił zbrojnych – w międzynarodowe misje, nie tylko w ramach NATO. Zapewnił, że jego kraj podtrzyma to zaangażowanie i okaże sojuszniczą solidarność.

„Bez względu na naszą wielkość i potencjał Polska może w każdym przypadku liczyć na nasze bezwarunkowe poparcie” – podkreślił.

Podziękował Polsce za poparcie dla członkostwa w NATO (Czarnogóra jest członkiem sojuszu od czerwca br.) i Unii Europejskiej. Antoni Macierewicz zapewnił o poparciu dla starań Czarnogóry o wejście do Unii.

W trakcie wizyty na Bałkanach szef Ministerstwa Obrony Narodowej odwiedził również Chorwację, która zapowiedziała wysłanie liczącego do 90 żołnierzy pododdziału artylerii, który ma zasilić wielonarodowy batalion NATO.

Stacjonująca w Polsce wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO jest jedną z czterech wysłanych na wschodnią flankę w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (EFP). Największe siły do batalionu ulokowanego w Polsce wydzieliły Stany Zjednoczone, w jego skład wchodzą też żołnierze rozpoznania z Wielkiej Brytanii i jednostki przeciwlotnicze z Rumunii.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj