fot. PAP/Łukasz Gągulski

Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach

Cyberbezpieczeństwo, infrastruktura, usługi i kompetencje cyfrowe – to główne tematy omawiane na trwającym Szczycie Cyfrowym ONZ w Katowicach.

Światowe Forum Zarządzania Internetem to coroczne międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ. Tematem przewodnim 16 edycji szczytu jest „Internet United”. To hasło-klucz, uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

– Wszyscy potrzebujemy takiego środowiska, które może być bezpieczne, neutralne, które bazuje na wzajemnym zaufaniu. I tylko od nas, od globalnej społeczności zależy to, jak ukształtujemy tę przestrzeń – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Szczyt Cyfrowy ma przyczynić się do kształtowania cyfrowej przyszłości świata – wskazał zastępca sekretarza generalnego ONZ Liu Zhenmin.

– Wierzę, że będzie to owocna wymiana doświadczeń, która pozwoli wspólnie ukształtować naszą cyfrową przyszłość – mówił Liu Zhenmin.

Premier Mateusz Morawiecki akcentował, że wypracowanie odpowiedniego systemu zarządzania internetem to wyzwanie na miarę XXI wieku.

– Musimy wypracować globalne rozwiązania w temacie internetu. To jedno z największych wyzwań ludzkości; to jedno z największych wyzwań stojących przed ONZ – zaznaczył premier.

Jak mówił minister do spraw cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński, fundamentem zrównoważonego rozwoju jest dostęp do internetu.

– Dzisiaj wiemy, że prawie 3 mld mieszkańców naszej planety jest tego pozbawionych. To pokazuje, jaka jest skala wyzwań. ONZ mówi, że do 2030 roku chcemy internet dla wszystkich – zaznaczył Janusz Cieszyński.

Im bardziej jesteśmy w świecie cyfrowym, tym bardziej jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa. Stąd potrzeba rozwijania kompetencji cyfrowych i finansowanie świata cyfrowego – podkreślił pełnomocnik ds. szczytu, Krzysztof Szubert.

Zarówno w skali krajowej, jak również dyskutowaliśmy o programach europejskich, o funduszach, które pojawiają się na rynku – wskazał Krzysztof Szubert.

W hybrydowym szczycie bierze udział 7 tys. osób z całego świata. Do piątku zaplanowano 250 paneli.

 

TV Trwam News

drukuj